Κεντρική Basket League Περιστέρι – ΠΑΟΚ 73-51

Περιστέρι – ΠΑΟΚ 73-51

Peristeri PAOK 1 1

«Σκούπισε» τη σειρά το Περιστέρι και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Το Περιστέρι επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 73-51, έκανε το 3-0 στη μεταξύ τους σειρά και κατέκτησε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της Basket League. Αντιθέτως ο «Δικέφαλος» κατέλαβε την τέταρτη θέση.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια Περιστέρι και ΠΑΟΚ άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +4 (10-6) και τον «Δικέφαλο» να μειώνει στον πόντο (10-9). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σπανούλη να έχει τον πρώτο λόγο αλλά τους Θεσσαλονικιούς να ακολουθούν (24-19).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 5-0 και ισοφάρισε σε (24-24) στο 13“. Από εκείνο το σημείο και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι που το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των φιλοξενούμενων, καταφέρνοντας εύκολα να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και να πάρει την πρώτη διψήφια διαφορά (37-27). Ως το ημίχρονο οι γηπεδούχοι «σαν» σε προπόνηση έχτισαν ένα 12-0 σερί και πήγαν στα αποδυτήρια με +13 (40-27).

Στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι διατήρησε τα ηνία υπέρ του και παρότι ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανακάμψει το δείκτη του σκορ (μειώνοντας στο -11 (50-39) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου) , έφτασε εύκολα στο τελικό (73-51) που του δίνει την 3η θέση στην κατάταξη της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51.