Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Μπαρτσελόνα 66-77 (vid)

Ζαλγκίρις – Μπαρτσελόνα 66-77 (vid)

20230503 214017 scaled

Στο Final Four της Ευρωλίγκα προκρίθηκε η Μπαρτσελόνα.

Οι μπλαουγκράνα επικράτησαν για τρίτη φορά της Ζαλγκίρις με 77-66 και με σκούπα πήραν το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες. Η Ζαλγκίρις και η Μπαρτσελόνα έδωσαν βάση στα αμυντικά τους καθήκοντα και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το φτωχό 10-13.

Οι Λιθουανοί στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοση της και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με πέντε πόντους (24-19). Η Μπαρτσελονα αντέδρασε άμεσα και με 2 συνεχόμενα τρίποντα έφερε τούμπα το ματς (24-25). Το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα με τους μπλαουγκράνα να έχουν τα ηνία του σκορ (26-29).

Η Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μέρος πάταγε καλύτερα από τη Ζαλγκίρις. Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο στο ματς και προηγήθηκαν μάλιστα ακόμη και με 8 πόντους (32-40). Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησαν να καθαρίσουν το ματς. Με εξαιρετική εμφάνιση κατάφερε όχι μόνο να πάρει προβάδισμα, αλλά πήρε και διψήφια διαφορά (48-61).

Η Ζαλγκίρις, όμως, αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει. Με ένα σερί 7-0 οι Λιθουανοι μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του ματς 55-61). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν συνεχίστηκε. Η Μπαρτσελονα με δικό της σερί τελείωσε το ματς, καθώς εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (60-75). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι μπλαουγκράνα πήραν τη νίκη με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 26-29, 48-61, 66-77