Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Προμηθέας 81-78

ΠΑΟΚ – Προμηθέας 81-78

ΠΑΟΚ

Στα ημιτελικά της Basket League ο ΠΑΟΚ.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Σαλούστρος με τρίποντο στο 09:42. Ο Κουλμπόκα ήταν αυτός που είχε πετύχει τους πρώτους πόντους του Προμηθέα με δίποντο στο 09:28. Η πρώτη ισοφάριση στο σκορ ήταν στο 07:50 (6-6) μετά από δίποντο του Κόβαν.

Ο ΠΑΟΚ είχε πάρει και πάλι το προβάδισμα με τρίποντο του Φράνκε, ενώ στο 04:32 με τρίποντο του Τσιακμά είχε double score (12-6). Οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή διαφορά στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου, με τους Πατρινούς να μειώνουν στο καλάθι στο 01:24 (19-17).

Το τέλος της πρώτης περιόδου, είχε βρει τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 23-21.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο ΠΑΟΚ με τον Χαντς, με τον Προμηθέα να βρίσκει απάντηση με τον Κόντιτ στο 08:35 για το 25-23. Οι Θεσσαλονικείς ήταν μόνιμα μπροστά στο σκορ και στο 07:40 είχαν διαφορά τεσσάρων πόντων (29-25).

Ο ΠΑΟΚ που είχε μπει πολύ πιο δυναμικά στη δεύτερη περίοδο, είχε πάρει το πρώτο του διψήφιο προβάδισμα στο 04:47, μιας και ήταν μπροστά με 39-28. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +16, το οποίο είχε πετύχει η γηπεδούχα ομάδα στο 03:05 (46-30). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στα 00:54 είχαν μειώσει σε 47-40.

Το τελικό αποτέλεσμα στο ημίχρονο ήταν 47-42, με τον Προμηθέα να κάνει ένα εξαιρετικό σερί για να μπει και πάλι στο ματς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Μαργαρίτης στο 09:28. Οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσει με ένα σερί 6-0 από το 08:08 μέχρι το 06:39 για το 50-48. Οι Πατρινοί μένανε κοντά στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε μόνιμα το προβάδισμα, με τη διαφορά στο 02:46 να ήταν στους έξι (59-53 με τρίποντο του Φράνκε).

Στα 00:36 ο Τόμασον με δίποντο είχε μειώσει στους τέσσερεις (61-57) όμως με τρίποντο στα 00:16, ο Πόλεϊ είχε διαμορφώσει το 64-57, που ήταν και το τελικό σκορ στην τρίτη περίοδο.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Τόμασον με δίποντο, με τη δεύτερη εύστοχη επίθεση να είναι πολύ μετά πάλι για τους Πατρινούς (64-61 στο 06:12 με τον Τσαϊρέλη).

Ο «δικέφαλος του βορρά» είχε πετύχει τους πρώτους του πόντους με τον Τσιακμά, ενώ ο Φράνκε στο 05:28 είχε κάνει το 69-61. Οι Πατρινοί με ένα σερί 9-0 μέχρι το 03:40, είχαν περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (69-70). Ο ΠΑΟΚ είχα απαντήσει με Χαντς και Φράνκε για το 73-70, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν πάει και πάλι μπροστά με 74-73.

Στο 01:31 με τρίποντο του Χαντς, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα με 76-74. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διαχειριστούν εξαιρετικά το προβάδισμά τους και μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη με με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-42, 64-57, 81-78