Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 78-72

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 78-72

PAOK AEK

Έπρεπε να το κάνει και για τον Μπάνε.

Ο ΠΑΟΚ κατέφερε να πάρει το ντέρμπι «Δικεφάλων», επικρατώντας 78-72 της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League. Η «ασπρόμαυρη» ΚΑΕ λίγο πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης τίμησε την προσφορά του Μπάνε Πρέλεβιτς στην ομάδα, υψώνοντας τη φανέλα του με τον αριθμό «7» στον ουρανό του PAOK Sports Arena.

Ισορροπημένο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ απαντούσαν με διαδοχικούς πόντους (10-10). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +5 (15-10) στο 7′, αλλά οι «κίτρινοι» μείωσαν στη μια κατοχή με σουτ τριών πόντων του Μίτσελ (15-13). Οι λύσεις από την περιφέρεια ήταν το «όπλο» του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, και με το buzzer-beater του Χάντς πήραν και πάλι προβάδισμα με +5 (23-18).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η «Ένωση» βρήκε απάντηση με δυο διαδοχικά τρίποντα, και προηγήθηκε στο 12′ με +1 (23-24). Έκτοτε ο ρυθμός του αγώνα ηταν υπέρ των «ασπρόμαυρων» (31-26), ωστόσο η ΑΕΚ με τον Οριόλα ακολούθησε (31-31). Μέχρι το ημίχρονο το σκορ παρέμεινε κοντά, και ο ΠΑΟΚ με το +1 οδηγήθηκε στην ανάπαυλα πρωτοπόρος (40-39).

Ορεξάτη μπήκε στην επανάληψη η ΑΕΚ, παίρνοντας προβάδισμα με (44-53) με 10-0 διαδοχικό σερί. Οι Θεσσαλονικείς λίγο αργότερα βρήκαν αντίδραση, και μείωσαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε (52-55).

Στα δέκα τελευταία λεπτά, το μομεντουμ ήταν υπέρ του ΠΑΟΚ, και παρόλο που η «Ένωση» βρήκε κομβικές λύσεις με τον Ουίλιαμς (57-63) στο 33′, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν αρχικά με +3 (75-72) στο 38′, και έπειτα να κρατήσουν το ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το τέλος (78-72).

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-39, 52-55, 78-72.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…