Κεντρική Basket League Προμηθέας – ΠΑΟΚ 90-69

Προμηθέας – ΠΑΟΚ 90-69

ΠΑΟΚ

Σπουδαία νίκη για τον Προμηθέα επί του ΠΑΟΚ.

Ο Προμηθέας υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στην Πάτρα για την Basket League. Το ντεμπούτο του Φώτη Τακιανού κάθε άλλο παρά πετυχημένο ήταν, με την ομάδα του να γνωρίζει την ήττα με το ευρύ 90-69.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Προμηθέας με τον Χογκ στο 08:32 με λέι απ. Η απάντηση του ΠΑΟΚ είχε έρθει με τον Φράνκε στο 07:22, ο οποίος είχε ισοφαρίσει.

Το πρώτο «ασπρόμαυρο» προβάδισμα, ήταν στο 05:27, όταν η ομάδα του Τακιανού έκανε το 6-4 με καλάθι του Σαλούστρου. Ο Προμηθέας έβγαζε αντίδραση όσο κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο και με σουτ του Κόντιτ στο 01:40, είχε πάρει για πρώτη φορά διαφορά έξι πόντων (16-10).

Το τελικό αποτέλεσμα με τη λήξη της πρώτης περιόδου, ήταν 18-12, με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι.

Όπως έληξε το πρώτο δεκάλεπτο, έτσι είχε ξεκινήσει το δεύτερο, με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να πετυχαίνει καλάθι στο 09:49 για το 20-12. Ο ΠΑΟΚ είχε απαντήσει με τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου στο 08:32 για το 20-15.

Οι γηπεδούχοι με δύο σερί τρίποντα, είχαν πάει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, καθώς στο 07:21 προηγούνταν με 26-15. Ο «δικέφαλος του Βορρά» προσπαθούσε να μειώσει και είχε πάει και πάλι τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 03:42 με βολές του Μαργαρίτη (34-26).

Όχι μόνο αυτό, αλλά χάρις σε τρίποντο του Καμπερίδη, ο ΠΑΟΚ είχε μειώσει στους δύο στο ημίχρονο (41-39).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ξεκινήσει με τον Κουλμπόκα να ευστοχεί σε τρίποντο για το 44-39 στο 09:23. Με τρεις πόντους του Ντάνγκουμπιτς, ο Προμηθέας είχε κάνει το 47-39, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει τους πρώτους του πόντους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μαργαρίτη στο 07:16 (47-41).

Οι Πατρινοί πίεζαν διαρκώς και βρίσκανε πολλές καλές επιθέσεις. Με δίποντο του Κόουαν, είχαν πάει και πάλι τη διαφορά στους έντεκα στο 04:05 (56-45). Οι Θεσσαλονικείς δεν έδειχναν ικανοί να μειώσουν και πάλι αυτή τη μεγάλη διαφορά, με τον Προμηθέα να τελειώνει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 66-51 (15 πόντοι διαφορά).

Το πρώτο καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και πάλι από πλευράς Προμηθέα. Ο Ντανγκούμπιτς με δίποντο είχε κάνει το 68-51 στο 09:34. Ο ΠΑΟΚ είχε βρει απάντηση με τον Πόλεϊ στο 09:17. Ένα εύστοχο σουτ το οποίο προφανώς και δεν άλλαξε το ρυθμό του ματς.

Οι Πατρινοί στο 07:09 είχαν καταφέρει να πάνε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους, καθώς ο Τόμασον είχε κάνει το 74-53. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση με τη διαφορά να έμενε πάντα υψηλά. Ο ανανεωμένος Προμηθέας, ήταν αυτός που πανηγύρισε τη νίκη στο τέλος με το ευρύ 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-39, 66-51, 90-69