Κεντρική Γυναίκες Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-66

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-66

Ολυμπιακός

Πέρασε από τη Λεωφόρο ο Ολυμπιακός.

Σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε «θρίλερ» ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 60-66 και έκανε το 3-1 στη σειρά.  Η ομάδα του Θάνου Νίκλα χρειάζεται μια ακόμη νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλήματος.

O Παναθηναϊός ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, προηγήθηκε 16-5 στο πρώτο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις στην επίθεση και να παίρνει διαφορά. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του Β’ δεκαλέπτου, όταν οι πράσινες προηγήθηκαν με 29-17 με την Αλεξανδρή να βοηθάει στο σκοράρισμα.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια αντέδρασε και με τις Γκούσταφσον και Αγιούσο μείωσε σε 29-27. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ξέφυγε εκ νέου με 41-29, ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα σερί 10-0 κάνοντας το 41-39.

Ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο βρήκε σκορ ροκανίζοντας ξανά τη διαφορά, στο 33”πέρασε μπροστά με 50-49 και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος φτάνοντας στη νίκη με 66-60.

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66