Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 74-88 (vid)

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 74-88 (vid)

arturas gudaitis panathinaikos barcelona

Ο Παναθηναϊκός «πάλεψε» κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός ύστερα από δύο συνεχόμενες νίκες ηττήθηκε εντός έδρας από την Μπαρτσελόνα με 88-74. Οι πράσινοι ήταν ανταγωνιστικοί και έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. «Δήμιος» για τους γηπεδούχους ήταν ο Μίροτιτς, ο οποίος σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο τους 22 από τους 26 πόντους του! Για το «τριφύλλι» ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαγιάννης, που τέλειωσε το ματς έχοντας 19 πόντους!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 9-2. Ο κόουτς Σερέλης επέλεξε την άμυνα ζώνης στα πρώτα λεπτά του αγώνα και αυτό δυσκόλεψε τους μπλαουγκράνα (14-5). Οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (20-10). Οι αλλαγές του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους άλλαξαν την εικόνα της ομάδας του και με ένα επί μέρους 10-2 μείωσαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-22).

Η αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (25-27). Ο Παναθηναϊκός «βραχυκύκλωσε» πλήρως και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τοv ρυθμό των φιλοξενουμένων. Από το 23-12 οι πράσινοι δέχθηκαν επί μέρους 22-4 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ (27-34). Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής και με σερί 6-0 μείωσαν, αλλά οι Καταλανοί διατήρησαν το προβάδισμα τους (36-43).

Μίροτιτς ήταν «καυτός» στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με 10 σερί πόντους έστειλε τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 πόντους (39-53). Ο ηγέτης της Μπαρτσελόνα έκανε όργια και σε πέντε λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο μέτρησε συνολικά 15 πόντους! Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα ειδικά με την είσοδο του Δημήτρη Αγραβάνη και κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι (60-65).

Ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο ώστε να ολοκληρώσει την αντεπίθεση του. Οι πράσινοι δεν βρήκαν το «αντίδοτο» στον Μίροτιτς, ο οποίος είχε 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο! Οι Καταλανοί παρότι δεν ήταν σε καλή μέρα είχαν το προβάδισμα και με τρίποντο του Τόμπεϊ προηγήθηκαν ξανά με 11 πόντους (72-83) 2,14′ πριν το τέλος.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτσελόνα έφυγε με το διπλό από το «Νίκος Γκάλης» (74-88).

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88

Η 12άδα του Παναθηναϊκού με Μακάμπι

Οι 12 εκλεκτοί του Παναθηναϊκού για το ματς με Μακάμπι. Σε περίπου μισή ώρα από τώρα (20:3…