Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις 87-79 (vid)

Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις 87-79 (vid)

Φενέρμπαχτσε

Νίκη για τη Φενέρμπαχτσε επί της Ζαλγκίρις.

Σε ένα παιχνίδι που είχε τον χαρακτήρα του must win σύμφωνα με τον Δημήτρη Ιτούδη, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη με 87-79.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Νικ Καλάθης στο 09:54. Η απάντηση είχε έρθει με τον Χάγες στο 09:16 ο οποίος ισοφάρισε στο 09:16. Η Φενέρ είχε πάει και πάλι μπροστά με τον Γκούντουριτς στο 07:39, ενώ ο Χάγιες είχε ισοφαρίσει ξανά.

Το πρώτο δεκάλεπτο πήγαινε από καλάθι σε καλάθι, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να είχε μόνιμα το προβάδισμα. Η πρώτη φορά που είχαν προηγηθεί οι φιλοξενούμενοι ήταν στο 01:58 με 16-14 μετά από βολές του Λεκαβίτσιους.

Με ένα σερί 8-0 μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η Φενέρ είχε πάρει το προβάδισμα με 22-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στο 09:25 για το 25-16. Η Ζαλγκίρις είχε απαντήσει με δίποντο του Μπραζντέικις στο 09:15. Στο 07:30 οι Λιθουανοί είχαν μειώσει στους πέντε (27-22).

Η Φενέρ κρατούσε το προβάδισμα διαρκώς, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 02:49 σε 35-35. Παρόλα αυτά, όπως και στην πρώτη περίοδο, με ένα σερί στο τέλος (11-0) οι Τούρκοι είχαν πάρει το προβάδισμα με 46-35 (πρώτη φορά διψήφιο).

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο εύστοχο σουτ ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Σμιτς στο 08:56 για το 46-37. Η απάντηση της Φενέρ ήταν με τρίποντο του για το 49-39 στο 07;55.

Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να μειώσει και στο 05:17 είχε κάνει το 53-46. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη είχαν πάει με τρεις πόντους του Μότλεϊ στο 03:43 τη διαφορά και πάλι στους δέκα (58-48). Οι «πράσινοι» δεν μπορούσανε να βγάλουνε αντίδραση και το δεκάλεπτο είχε λήξει με τη διαφορά να είναι στους δέκα (65-55).

Το πρώτο καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο το είχε πετύχει ο Ντόρσεϊ στο 09:41. Η απάντηση είχε έρθει με τον Μπραζντέικις στο 08:38. Η Φενέρ που κράταγε το προβάδισμα, με ένα σερί 6-0 από το 06:43 μέχρι το 05:16 είχε κάνει το σκορ 77-62.

Η Ζαλκγίρις είχε μειώσει σε 77-69 με ένα σερί 7-0 μέχρι το 03:27. Η επιμονή των φιλοξενούμενων και οι σωστές άμυνες, είχαν οδηγήσει τη διαφορά στους τέσσερεις, 54 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα (83-79).

Η Φενέρ βέβαια, έκανε ένα σερί 4-0 μέχρι το τέλος και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-35, 65-55, 87-79