Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Μακάμπι 93-94 (vid)

Βαλένθια – Μακάμπι 93-94 (vid)

Valencia Maccabi

Της έκοψε τη φορά η Μακάμπι.

Η Μακάμπι επικράτησε της Βαλένθιας με 93-94 για την 23η αγωνιστική της Euroleague, και έβαλε τέλος στις πέντε διαδοχικές νίκες των «νυχτερίδων».

Το ματς ξεκίνησε με τη Βαλένθια να μπαίνει από νωρίς σε θέση οδηγού, αφού βρέθηκε με +10 (55-45) στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Μακάμπι έψαξε χώρους για αντίδραση, μειώνοντας στο -5 (57-52) στο 22′, και συνεχίστηκε με διαδοχικό σερί 9-0, παίρνοντας προβάδισμα με +2 (59-61). Όσο κυλούσε το χρονόμετρο οι φιλοξενούμενοι αύξαναν τη διαφορά (61-69) με Ντιμπαρτολομέο και Μπάλντγοιυν στο «τιμόνι», εκμεταλλευόμενοι τον χαμηλό ρυθμό της Βαλένθιας.

Ο Ντιμπαρτολομέο συνέχισε να ευστοχεί από τα 7,25 (3/5 τρίποντα), ανεβάζοντας την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό (67-77), ωστόσο οι «νυχτερίδες» έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τη μικρότερη διαφορά (78-79).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο τον είχε η ομάδα του Όντεντ Κάτας, με τους γηπεδούχους να «κυνηγάνε» το σκορ για να κατεβάσουν τη διαφορά. Η απάντηση άργησε να έρθει (αλλά ήρθε), μειώνοντας στο 38′ στο -1 με δυο διαδοχικά τρίποντα (90-91). Το ματς πλέον είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι, και με 2/2 βολές του Τζόουνς, η Βαλένθια ισορρόπησε το σκορ (92-92) 40’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Μπάλντγουιν ευστόχησε στο τελείωμα (92-94), και ο Τζόουνς αμέσως μετά αστόχησε στην ελεύθερη βολή 10’ πριν το φινάλε, κι έτσι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν από τη Βαλένθια με τη νίκη (93-94).

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 55-45, 78-79, 93-94.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…