Κεντρική Διεθνή Τενερίφη – Μάλαγα 80-83

Τενερίφη – Μάλαγα 80-83

Malaga

Τον τίτλο στα χέρια της μετά από 18 χρόνια.

Η Μάλαγα αφού απέκλεισε τη Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ στο Copa Del Rey, «λύγισε» και την Τενερίφη με 83-80 στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας, και κατάκτησε την κορυφή μετά από 18 χρόνια.

Η ομάδα του Ιβόν Ναβάρο μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με +1 (17-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο η Τενερίφη έδειξε επίσης την ανταγωνιστικότητα της, και πήρε προβάδισμα με +2 (39-37) στο ημίχρονο. Στην επανάληψη το ματς είχε πάρει «φωτιά», αφού και οι δυο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο συμβάδιζαν στο σκορ, με το τελικό (60-60) να αφήνει τον τελευταίο λόγο για το τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί η Μάλαγα πάτησε γκάζι, και με τα καθοριστικά (μεγάλα) σουτ στον αγώνα έκριναν το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό (80-83) υπέρ της.

Παίκτης κλειδί για τους νικητές ήταν ο Κάρτερ με 17 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Σερμαντίνι, που σκόραρε 20.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 39-37, 60-60, 80-83.