Κεντρική Basket League Περιστέρι – Απόλλων Πατρών 75-69

Περιστέρι – Απόλλων Πατρών 75-69

Peristeri Apollon

Επιστροφή στις νίκες για το Περιστέρι.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 75-69 στο πλαίσιο της 15ης αγωιστικής του Πρωταθλήματος, και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των δυο ηττών.

Με ποιοτικό και παραγωγικό παιχνίδι ξεκίνησαν τον αγώνα Περιστέρι και Απόλλωνας, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να χτίσουν μια μικρή διαφορά (17-12), αλλά τους Πατρινούς να απαντούν με επιμέρους 2-15 στο τέλος του δεκαλέπτου (17-25) έχοντας πρωταγωνιστή τον τρομερό Ντέιβις (16 πόντους).

Η αντίδραση του Περιστερίου στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε άμεσα, και με δικό του σερί 10-0, έφερε το σκορ σε απόλυτη ισορροπία (27-27). Τα λάθη των παικτών του Νίκου Βετούλα, ήταν το πλεονέκτημα για τους «κιανοκίτρινους» να περάσουν μπροστά με +2 (29-27) στο 14′, και συνεχίστηκε με τρίποντο του Κασελάκη, και εύστοχο τελείωμα από τον Μπίλαν (34-27), αφήνοντας (άδειο) χωρίς πόντο τον Απόλλωνα για 5 λεπτά.

Το διαδοχικό σερί των 15-0 κατάφερε να «σπάσει» ο Ντέιβις (34-30), με τον Αμερικανό να κρατάει την ομάδα του στο ματς. Σταδιακά οι Πατρινοί βελτίωναν την απόδοση τους, και πήγαν στα αποδυτήρια με buzzer-beater του Βέρτζε (41-38).

Στην επανάληψη το Περιστέρι είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, χτίζοντας ξανά διαφορά των 9 πόντων (49-40) στο 23′, με τον Απόλλωνα ωστόσο να επιστρέφει, μειώνοντας με τρίποντο του Φιλιππάκου στο -5 (40-45). Το μοναδικό μειονέκτημα για τους Πατρινούς (τα λάθη) στοίχιζαν στον αγώνα, για αυτό και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-45) στο 28′. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι, κι έτσι οι γηπεδούχοι με αυξημένο ρυθμό έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +11 (64-53).

Στην τελική ευθεία ο Απόλλων ήταν εμφανώς καλύτερος, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 6-0 (64-59), και παρά την ανταγωνιστικότητα τους μειώνοντας έως και το -4 (71-67) με έμμεσο τρίποντο του Γκρίφιν, οι «κίτρινοι» άντεξαν στην ασφυκτική πίεση τους, διαμορφώνοντας το τελικό (75-69).

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 41-38, 64-53, 75-69.