Κεντρική Ψαγμένα Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 95-90 (vid)

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 95-90 (vid)

paris lee panathinaikos baskonia

Δεν τα κατάφερε ούτε στη Βιτόρια ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε ούτε στη Βιτόρια, καθώς έχασε και από την Μπασκόνια με 95-90. Οι πράσινοι ήταν ουσιαστικά καλοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (21-23), αλλά στη συνέχεια υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Ο Ουίλιαμς ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν Παπαγιάννης (16 πόντοι), Λι (16 πόντοι) και ο άστοχος Μπέικον (16 πόντοι με 5/13 δίποντα, 2/7 τρίποντα).

Ο Παναθηναϊκός εν αντιθέσει με τα προηγούμενα παιχνίδια ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση. Ο Μπέικον ήταν ασταμάτητος και οι πράσινοι προηγήθηκαν με 10-2. Οι παίκτες του Ράντονιτς συνέχισαν να έχουν το μομέντουμ και συντηρούσαν διαφορά των 11 πόντων (10-21). Οι παθογένειες του τριφυλλιού, όμως, έκαναν την εμφάνιση τους. Η Μπασκόνια δεν χρειάστηκε πολλά λεπτά για να αλλάξει τη ροή του ματς και με σερί 11-2 πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (21-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπασκόνια πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρές ιδέες στην επίθεση, άρχισε να είναι άστοχος και από το +11 βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ. Μάλιστα, οι Βάσκοι κυριάρχησαν και εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-38).

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά όχι και να ρίξει τη διαφορά στο σκορ. Οι πράσινοι περιόρισαν την Μπασκόνια, αλλά η διαφορά ήταν σταθερά κοντά στους 10 πόντους (76-63). Το παιχνίδι έτσι κύλησε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα (84-72).

Οι παίκτες του Ράντονιτς το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στο σκορ και να αποτρέψουν μία ακόμη ήττα με διψήφια διαφορά (95-90).

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-63, 95-90