Κεντρική Basket League Καρδίτσα – Περιστέρι 86-80

Καρδίτσα – Περιστέρι 86-80

gallinat

Τεράστια νίκη, βήμα παραμονής, για την Καρδίτσα.

Τη μεγαλύτερη νίκη της σεζόν σημείωσε η Καρδίτσα, κόντρα στο Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη με 86-80, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι, αφού στα πρώτα πέντε λεπτά είχαν φτάσει τη διαφορά στους +5 (5-10). Η Καρδίτσα κατάφερε να πλησιάσει αισθητά το Περιστέρι, μειώνοντας στους 2 (14-16). Με 2’02” για το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Λαμάρ Πίτερς έκανε διείσδυση, αλλά δεν πάτησε καλά, με αποτέλεσμα να βρεθεί τραυματίας στο παρκέ, πριν καν προλάβει να ολοκληρώσει την προσπάθειά του (16-20). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη εκμεταλλεύτηκε το σοκ της Καρδίτσας κλείνοντας την 1η περίοδο με 16-24.

Τα δεδομένα ανατράπηκαν στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη σκυτάλη και να μειώνουν στην ελάχιστη τιμή τη διαφορά (29-30). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι (35-34), με την Καρδίτσα να καταφέρει να πάρει προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια με +4 (41-37).

Το Περιστέρι είχε απαντήσεις. Κατάφερε να προσπεράσει την Καρδίτσα (52-58). Οι πρίγκιπες της δυτικής όχθης στο 29΄ έκλεισαν την περίοδο με 60-67 κι ενώ έμοιαζε να είναι το απόλυτο φαβορί (και λόγω ονόματος), τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τελική ευθεία… Το θρίλερ είχε ξεκινήσει (71-72), καθώς η τέταρτη περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο (77-76). Ο εξαιρετικός Σαγίντ Πριτζέτ με εύστοχο τρίποντο στο στο 1.01” ήταν αυτός που «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους, με το τελικό σκορ να είναι 86-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …