Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Άλμπα 72-87 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Άλμπα 72-87 (vid)

Άλμπα

Μεγάλο διπλό της Άλμπα στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα.

Η Άλμπα παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό στο Βελιγράδι. Οι Γερμανοί με πρωταγωνιστή τον Λο (24 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) πήραν τη νίκη στο «Αλεξάντερ Νίκολιτς» με 87-72.

Οι πρώτοι πόντοι στο παιχνίδι είχαν έρθει από τον Μπέντζαμιν Μπεντίλ, ο οποίος είχε ευστοχήσει σε δύο ελεύθερες βολές στο 09:14, ενώ είχε ακολουθήσει τρίποντο του Ντόμπριτς για το 5-0 του Ερυθρού Αστέρα.

Η Άλμπα τους πρώτους της πόντους, τους είχε βρει με δίποντο του Ολίντε στο 08:06. Οι φιλοξενούμενοι παρά την αστοχία τους επιθετικά, στο 04:00 μετά από δίποντο του Τίερμαν είχαν πάει τη διαφορά στον ένα πόντο. Έκτοτε όμως είχε «μιλήσει» η επίθεση των Σέρβων.

Με τους Πετρούσεφ και Ιβάνοβιτς να πετυχαίνουν όλους τους πόντους, δώδεκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 25-12. Το καλύτερο που είχε καταφέρει η Άλμπα, ήταν να μειώσει στους δέκα με τρίποντο του Μάτισεκ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Βέτζελ στο 09:12, ενώ ο Λο είχε μειώσει στους εφτά πόντους στο 08:59 (28-18). Ο Ερυθρός Αστέρας, είχε πετύχει τους πρώτους του πόντους στη δεύτερη περίοδο με δίποντο του Βιλντόζα στο 08:34.

Μέχρι το 07:54 οι γηπεδούχοι είχαν πάρει διαφορά 12 πόντων και πάλι, με την Άλμπα να προσπαθούσε διαρκώς να κρατήσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Στο 02:35 με ένα σερί 6-0, οι Γερμανοί είχαν μειώσει στους τέσσερεις (37-33). Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά, είχαν τον έλεγχο και με σωστές αποφάσεις κυρίως στην επίθεση, είχαν το υπέρ τους προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 44-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει στο 09:26 με την Άλμπα ο Λάμερς ενώ είχαν ακολουθήσει άλλα δύο εύστοχα σουτ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν πάρει το προβάδισμα με 45-44.

Στο 07:57 με τρίποντο του Πετρούσεφ, ο Ερυθρός Αστέρας είχε πάρει και πάλι προβάδισμα με 47-45. Η Άλμπα είχε μπει για τα καλά στο ματς και με γκολ φάουλ του Τίερμαν, ήταν μπροστά στο σκορ με 53-51 στο 05:59.

Μπορεί να είχαν διαχειριστεί καλά για λίγο το προβάδισμα τους οι Γερμανοί, όμως ο Ερυθρός είχε πάρει προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 61-60.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, η Άλμπα είχε κάνει ένα απίστευτο σερί που… κανείς δεν περίμενε. Από το 09:47 μέχρι το 07:08, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σερί 10-0 και είχαν πάρει το προβάδισμα με 70-61.

Οι Σέρβοι στο 05:24, είχαν μειώσει στους έξι (65-71) όμως είχε ακολουθήσει ένα νέο σερί για την ομάδα του Βερολίνου. Με ένα 8-0, η Άλμπα στο 03:38 προηγούταν με 79-65.

Μία διαφορά που η Άλμπα είχε κρατήσει μέχρι τέλους, μιας και οι Γερμανοί μπόρεσαν να πάρουν ένα πολύ μεγάλο διπλό με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-39, 61-60, 72-87

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…