Κεντρική Basket League ΑΕΚ – Λαύριο 81-95

ΑΕΚ – Λαύριο 81-95

Michel aek e1668618959723

Το μαχητικό Λαύριο υπέταξε την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια.

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Λαύριο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 81-95 επί της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basketleague, βάζοντας υποψηφιότητα για την παραμονή του στη Basketleague.

Από το πρώτο μόλις δεκάλεπτο, το μαχητικό Λαύριο έδειξε την ανταγωνιστικότητα του, και με Κουζέλογλου να δίνει λύσεις (ευστοχώντας σε 3/3 τρίποντα), οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το μικρό προβάδισμα υπέρ τους έως την ανάπαυλα (36-42).

Στην επανάληψη το Λαύριο ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο +14 (36-53), με τον Κόουλ να βγάζει «σπίθες» από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η «Ένωση» βρήκε αντίδραση και μείωσε στο -8 (48-56) στο 26′. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη από εκείνο το σημείο πήρε τον ρόλο οδηγού στο ματς, αφού ανέβασε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (48-62).

Τελική ευθεία… η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει λύσεις για να κατεβάσει το σκορ, ωστόσο η κυριαρχία του Λαυρίου συνεχίστηκε μέχρι τέλους, και με το +22 (67-89) στο 37′, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη σπουδαία νίκη με 81-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95.