Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Βαλένθια 79-83 (vid)

Βιλερμπάν – Βαλένθια 79-83 (vid)

Image 1 1

Με πρωταγωνιστή τον Ράντεμπο, η Βαλένθια επικράτησε εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 83-79, για τη 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Δεύτερη αγωνιστική στη διαβολοβδομάδα του Γενάρη και 19η συνολικά στη Euroleague, με τη Βιλερμπάν να υποδέχεται τη Βαλένθια στο «Άστρομπολ».

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχαν πετύχει στο 08:53 οι γηπεδούχοι, με τον Φαλ να κάνει το 2-0. Οι Ισπανοί με δύο σερί δίποντα, πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στο 08:24, κάνοντας το 4-2, ενώ η διαφορά έφτασε και στους 5, στο 06:33 (9-4).

Με τρίποντο του Καχουντί και δίποντο του Φαλ, οι Γάλοι είχαν ισοφαρίσει σε 9-9 στο 05:15, όμως με τρίποντο του Φεράντο στο 04:22 οι «νυχτερίδες» είχαν περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά στο 01:14, όταν με ένα σερί 6-0, είχαν το προβάδισμα με 20-13.

Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 16-22 με τον Γκαγιάν για τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνει δίποντο στα 00:43.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Ντιότ για τη Βιλερμπάν, μειώνοντας και πάλι τη διαφορά στους 4 πόντους. Η Βαλένθια κράταγε σταθερή τη διαφορά, όμως με ένα μεγάλο ξέσπασμα και ένα επιμέρους σκορ 19-3, η διαφορά είχε πάει στους 20 πόντους, με τους Ισπανούς 03:27 πριν τη λήξη του ημιχρόνου να προηγούντουσαν με 45-25.

Η Βιλερμπάν προσπάθησε να μειώσει και το καλύτερο που κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 15 πόντους (37-52) με τους τελευταίους να είναι για τους φιλοξενούμενους με βολές του Πρέπελιτς στα 00:22.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Λόπεζ κάνοντας το 37-54 στο 09:14. Οι πολύ δυνατοί γηπεδούχοι στο Άστρομπολ όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ένα σερί 17-0, η Βιλερμπάν ισοφάρισε σε 54-54 στο 04:23.

Ένα τεράστιο σερί με τη Βαλένθια βέβαια να μην χάνει το προβάδισμα και να καταφέρνει να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 62-60. Οι δύο ομάδες στην τελευταιά περίοδο ήταν πολύ κοντά στο σκορ (70-71) όμως το τέλος στην αναμέτρηση έβαλαν οι Ισπανοί οι οποίοι επικράτησαν με 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 25-45, 60-62,79-83.

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Μπαρτζώκας: «Καθοριστική η ένταση των Γκος και Ουόκαπ»

Στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο προπονητής του Ολυμ…