Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 91-86 (vid)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 91-86 (vid)

Ρεάλ

Στην παράταση η Ρεάλ πήρε το κλάσικο από τη Μπαρτσελόνα.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει η Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Σατοράνσκι στο 08:53. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε βρει πόντους στο ματς για πρώτη φορά στο 08:37 με τον Ταβάρες, ενώ είχε ακολουθήσει ένα σερί 6-0 από τους Μπλαουγκράνα μέχρι το 07:26 που τους έβαλε μπροστά με 9-2.

Η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα και στο 03:03, ήταν μπροστά 18-6, όπου ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά της αναμέτρησης. Η Ρεάλ έκανε ένα άψογο φινάλε στο πρώτο δεκάλεπτο κάνοντας ένα σερί 7-0 και μέχρι το 01:16, διαμορφώνοντας το 16-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Σανλί κάνοντας το 16-22 στο 08:52 και οδηγώντας τη διαφορά και πάλι στους 6 πόντους, ενώ ακολούθησε και ένα τρίποντο από τους φιλοξενούμενος. Η Ρεάλ Μαδρίτης, είχε βρει τους πρώτους της πόντους στη δεύτερη περίοδο με ένα γκολ φάουλ του Ντεκ στο 06:46.Το παιχνίδι πήγαινε σχεδόν καλάθι καλάθι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόνιμα μία διαφορά 5-6 πόντων.

Το τελικό 32-39 στο πρώτο ημίχρονο το είχε διαμορφώσει με δίποντο ο Χεζόνια για τη Ρεάλ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιαμπουσέλε με δίποντο είχε μειώσει για τη «βασίλισσα» σε 34-39, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε βρει απάντηση με ένα τρίποντο του Μίροτιτς και ένα δίποντο του Λαπροβίτολα μέχρι το 07:44, κάνοντας το 34-44. Είχε ακολουθήσει ένα σερί 8-0 για τους γηπεδούχους, ενώ οι Καταλανοί με δύο σερί τρίποντα είχαν πάει τη διαφορά και πάλι στους 8 στο 04:35.

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου του τελευταίους πόντους τους είχε πετύχει ο Σανλί με ελεύθερες βολές, κάνοντας το 50-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ντεκ είχε ανοίξει τον λογαριασμό με δύο εύστοχες βολές, με τον Χίγκινς να απαντάει με δίποντο. Έκτοτε οι γηπεδούοιχ πήραν… μπρος επιθετικά και με ένα επιμέρους σκορ 17-6, είχαν γυρίσει τούμπα το ματς στο 03:12, έχοντας το προβάδισμα με 69-67.

Η Μπαρτσελόνα είχε διαφορά τεσσάρων πόντων στο 01:12, όμως με ένα δίποντο του Χεζόνια και δύο βολές του Γιουλ, οι Μαδριλένοι είχαν ισοφαρίσει σε 73-73 και είχαν στείλει το ματς στην παράταση.

Στην παράταση ο Μούσα είχε πετύχει το πρώτο καλάθι κάνοντας στο 03:58 το 75-73. Η Μπαρτσελόνα είχε ισοφαρίσει με δύο βολές του Μίροτιτς, αλλά με ένα σερί 4-0 οι «Μερένχες» είχαν πάρει το προβάδισμα με 79-75 στο 03:03. Έκτοτε οι γηπεδούχοι ήταν μόνιμα μπροστά στο σκορ, με ένα τρίποντο του Χεζόνια στο 01:10 να «παγώνει» τους αντιπάλους.

Το τελικό 91-86 είχε διαμορφώσει ο Γιουλ με δύο εύστοχες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-39, 50-59, 73-73 (91-86 παράταση).