Κεντρική Basket League Προμηθέας – Άρης 64-61

Προμηθέας – Άρης 64-61

promitheas aris

Με «βόμβα» του Κολμπόκα στο τέλος ο Προμηθέας πήρε το διπλό στην Πάτρα.

Με πρωταγωνιστή τον Αρνόλντας Κουλμπόκα ο Προμηθέας επικράτησε του Άρη στο «Δ. Τόφαλος» με 64-61, και οι Πατρινοί έφτασαν το 4-6 στη Basketleague.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά χαμηλός και για τις δυο ομάδες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα ελαφρύ προβάδισμα (12-8), μετά από σερί 5-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας άνοιξε το παιχνίδι και αύξησε τη διαφορά στο +9 (25-16) με ζευγάρι ελεύθερων βολών από τον Μιχάλη Τσαιρέλη, σε αντίθεση με τους «κιτρινόμαυρους» που δεν μπορούσαν να βρουν στόχο για 4 λεπτά. Στο 14“ ο Κουλμπόκα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (27-16), ωστόσο ο Άρης κατάφερε να μειώσει στο -6 (29-23). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Πατρινοί κρατούσαν τα ηνία του σκορ υπέρ τους (36-31), με τους φιλοξενούμενους (όμως) να ανεβάζουν στροφές και να δηλώνουν «παρών»!

Στο δεύτερος μέρος ο Προμηθέας μπήκε χωρίς ρυθμό, σε αντίθεση με τον Άρη που αύξησε την πίεση του και δεν επέτρεψε στους Πατρινούς να ξεφύγουν περαιτέρω. Έτσι η διαφορά στο 26“ έπεσε στους 3 (40-37), και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους, με το προβάδισμα πλέον να είναι για αυτούς (44-45).

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο, με το σκορ στο 33“ να ειναι 52-50 υπέρ του Προμηθέα. Το σουτ τριών πόντων του Γκίκα στο 35“ έδωσε «αέρα» 5 πόντων για την ομάδα του, και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +4 (54-50). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη στηριγμένη στην πολύ καλή της άμυνα στα τελευταία λεπτά, έφτασε τη διαφορά του αγώνα στο -3 (60-57) με κάρφωμα του Σανόγκο, και οδήγησε το ματς σε «θρίλερ». Στο 1“ για τη λήξη ο Κουλμπόκα με 1/2 βολές άφησε τον τελευταίο λόγο για την ομάδα του Άρη (61-59), που κατάφερε να μειώσει στο -1 με τελείωμα του Σανόγκο. Στα 5.9’ πριν το τέλος ο Κουλμπόκα με χέρι «αλφάδι» έδωσε στην ομάδα του το νικητήριο καλάθι από τα 7,25 (64-61), αφού ο Τζός Χάγκινς αστόχησε στο τελευταίο σουτ της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Με φοβερό Σιάκαμ έκαναν το μπρέικ οι Πέισερς και 1-1

Οι Πέισερς έκαναν το 1-1 στη σειρά με τους Μπακς. Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Πέισερς μέσα στο …