Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παρτιζάν – Μονακό 100-80 (vid)

Παρτιζάν – Μονακό 100-80 (vid)

partizan monaco

Η Παρτιζάν σάρωσε στο τέταρτο δεκάλεπτο και κέρδισε τη Μονακό.

Οι «ασπρόμαυροι» του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήραν τη νίκη με 100-80, και απέδειξαν ότι μέσα στην “Stark Arena” δύσκολα μπορούν να χάσουν.

Η Παρτιζάν με εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα, οδήγησε το σκορ του αγώνα στο +13 (24-11). Η διαφορά αυτή κράτησε για λίγο, καθώς η Μονακό στο δεύτερο δεκάλεπτο απάντησε άμεσα, και στο 15“ προηγήθηκε με +1 (32-31). Το ματς στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου πήγαινε πήγαινε πόντο-πόντο χωρίς να υπάρχει κάποια διαφορά, και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Παρτιζάν μπροστά στο +1 (48-47).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό ξεκίνησε δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα με +2 (51-53). Ωστόσο, η απάντηση για τους Σέρβους δεν άργησε να έρθει, και με πρωταγωνιστή τον Πάντερ το σκορ ανέβηκε στο 58-55 υπέρ της Παρτιζάν. Στη συνέχεια οι Γάλλοι ισοφάρισαν στο 27“ (66-66), όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε το ολικό (ξέσπασμα). Με ΛεΝτέι και Λεσόρ ο δείκτης του σκορ έφτασε το +11 (77-68) για τους «ασπρόμαυρους», και με λύσεις του Ιωάννη Παπαπέτρου στο τέλος η διαφορά πήγε στους 15 (90-75). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 100-80, και η Παρτιζάνοι πήραν τη νίκη απέναντι στη Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-47, 69-68, 100-80.