Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – Περιστέρι 72-71

Παναθηναϊκός – Περιστέρι 72-71

26E8D6B5 781F 45AB B9A5 BC6A37A11177

Πήρε το «θρίλερ» ο Παναθηναϊκός.

Το «θρίλερ» πήρε ο Παναθηναϊκός απέναντι στο Περιστέρι το οποίο έφερε τα πάνω κάτω στην 4η περίοδο (72-71).

Δυναμικά μπήκε ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση, μέσα σε 5’ είχε φτάσει την διαφορά στους +10 (13-3).

Το «τριφύλλι» στο ξεκίνημα μετρούσε 1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές και τρεις ασίστ, την ώρα που το Περιστέρι είχε  1/6 σουτ, με τον Κασελάκη μοναδικό σκόρερ. Η 1η περίοδος έληξε με την διαφορά στους +15 (23-8).

Το Περιστέρι έψαχνε λύσεις για να ανατρέψει την κατάσταση (28-16). Τεχνική ποινή δέχτηκε ο Γιώργος Παπαγιαννης ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές μετά από ένα φάουλ και χρεώθηκε από καθαρό μπλοκ στον Αγραβάνη.

Η αναμέτρηση είχε εξελιχθεί σε προπόνηση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έφυγε για τα αποδυτήρια με +18 (46-28).

Με άλλη ενέργεια μπήκε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στην επανάληψη, η οποία μείωσε στους 10 πόντους, σημειώνοντας ένα επιμέρους  2-10 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (48-38).

Την απάντηση τους έδωσαν οι «πράσινοι», πιέζοντας και άλλο την κατάσταση (61-41), επικρατώντας και στο 3ο δεκάλεπτο με 65-44.

Τελική ευθεία… Μπορεί η αναμέτρηση να είχε πλευρίσει, όμως οι γηπεδούχοι δεν κατέβαζαν την «ταχύτητα» τους.

Τα πάνω- κάτω έφερε το Περιστέρι στο 35’ , προσπαθώντας να κλέψει τη νίκη στο ΟΑΚΑ (65-60). Το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι (67-62).  Στο 38’ ο Βασίλης Σπανούλης δέχτηκε τεχνική ποινή  για το φάουλ που ζήτησε στο καλάθι του Μπίλαν.

Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (71-69), όμως οι εύστοχες βολές του Πάρις Λι ήταν αυτές που χάρισαν την νίκη στον Παναθηναϊκό (72-71).

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71