Κεντρική Basket League Ολυμπιακός – ΑΕΚ 111-71

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 111-71

olimpiakos AEK

Εύκολα ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ.

Με αυτοπεποίθηση και κυριαρχία οι «ερυθρόλευκοι», και με πρωταγωνιστή τον Κάναν (ο οποίος πέτυχε 8/10 τρίποντα) επικράτησαν της ΑΕΚ στο ΣΕΦ, και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας με σερί 11-0.

Από νωρίς στο ματς η ομάδα του Γιώργου Μπατζώκα έβαλε τις «βάσεις» στον αγώνα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει γρήγορο προβάδισμα στο 4“ με +8 (17-9). Η ΑΕΚ παρότι βρήκε αντίδραση και κατέβασε τη διαφορά (21-19), οι γηπεδούχοι με λύσεις του Μπολομπόι,και σουτ τριών πόντων του Μιχάλη Λούντζη πήραν τα ηνία του σκορ στο ματς (41-31). Στη συνέχεια ο αγώνας άρχισε να βάζει τίτλους τέλους, καθώς ο Ολυμπιακός με 10/17 τρίποντα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +15 (52-37), δυο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε να βελτιώνεται και να “εκτοξεύει” το προβάδισμα του αγώνα, που στο 28“ έφτασε το +32 (83-51). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μαζέψει τη διαφορά, αλλά τους «ερυθρόλευκους» με υπομονή και σταθερότητα (έχοντας τον Κάναν με 8 τρίποντα) να ανεβάζουν κι άλλο τη διαφορά στο +40 (105-65), και έτσι να παίρνουν τη νίκη με (111-71).

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 60-38, 88-58, 111-71.