Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Μακάμπι 83-78 (vid)

Μπαρτσελόνα – Μακάμπι 83-78 (vid)

higgins barcelona maccabi

Νίκη με ανατροπή για την Μπαρτσελόνα.

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι μπλαουγκράνα έκαναν μεγάλη ανατροπή και επικράτησαν της Μακάμπι με 83-78. Οι Καταλανοί ήταν καταιγιστικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν την ανατροπή και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι μπλαουγκράνα είχαν τον πλήρη έλεγχο και κατάφεραν να χτίσουν μία μικρή διαφορά (20-15). Οι Ισραηλινοί έμειναν κοντά στο σκορ παρότι δεν είχαν σε καλή μέρα έναν εκ των κορυφαίων παικτών τους, τον Κόλσον, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο μέρος (41-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε. Η Μακάμπι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και ήταν εκπληκτική επιθετικά. Οι Ισραηλινοί πέτυχαν συνολικά 30 πόντους και έφεραν τούμπα το ματς (62-67). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Η Μπαρτσελόνα δεν τα παράτησε και με ένα σερί 10-0 έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά (78-74).

Η Μακάμπι δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 62-67, 83-78

Euroleague: Μοιράστηκε το MVP της 34ης αγωνιστικής ο Σλούκας

Μοιράστηκε το βραβείο του MVP, ο Κώστας Σλούκας. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Κώστας Σλούκα…