Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Παρτιζάν 90-81 (Vid)

Μακάμπι – Παρτιζάν 90-81 (Vid)

Maccabi Partizan

«Φρένο» στις διαδοχικές νίκες της Παρτιζάν έβαλε η Μακάμπι.

Η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 90-81 στην έδρα της, μετά την επικράτηση επί της Παρτιζάν για την 18η αγωνιστική της Euroleague.

Το γρήγορο σερί 12-0 στο 4′ για την ομάδα του Όντεντ Κάτας ήταν αυτό που έβαλε τη Μακάμπι από νωρίς σε θέση οδηγού, με τη διαφορά να φτάνει το +13 στο δεύτερο δεκάλεπτο, και την Παρτιζάν να ψάχνει αντίδραση με Πάντερ (26-18), αλλά το σκορ να φεύγει και πάλι με +12 (33-21) για τους γηπεδούχους. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τρόπους να μειώσουν, αλλά τη Μακάμπι να μένει σταθερά μπροστά. (46-39).

Στο δεύτερο μέρος η Μακάμπι άνοιγε κι άλλο τη διαφορά, που έφτασε το +8 στο 23“ (50-42), με τους Σέρβους να δυσκολεύονται να βρουν πατήματα. Το 7-1 επιμέρους σκορ των γηπεδούχων έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας με +10 (53-43), έξι λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μέχρι το τέλος της περιόδου η Παρτιζάν προσπάθησε να βρει λύσεις με Εξουμ, ωστόσο η ομάδα του Όντεντ Κάτας έβρισκε τρόπο να μένει ψηλά (64-53), παρότι εκτελούσε με μεγάλη αστοχία από τη γραμμή του τρίποντου 0/7.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα… οι «ασπρόμαυροι» πάλευαν να βρουν ρυθμό στο ματς και να πλησιάσουν τη διαφορά, όμως η Μακάμπι δεν τους άφηνε να ακολουθήσουν, και έτσι πήραν τη νίκη με 90-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-39, 64-53, 90-81.