Κεντρική Basket League Λαύριο – Παναθηναϊκός 84-86

Λαύριο – Παναθηναϊκός 84-86

Λαύριο Παναθηναϊκός το καλάθι του Λι

Η «απόδραση» του Παναθηναϊκού στο Λαύριο.

Με καλάθι του Λι στην εκπνοή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Λαυρίου με 84-86, για την 13η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με γρήγορο ρυθμό στον αγώνα, αλλά αυτό κράτησε για πολύ λίγο καθώς το «μαχητικό» Λαύριο βρήκε απάντηση και προηγήθηκε στο στο 4′ με +1 (10-9). Σταδιακά η εικόνα των γηπεδούχων ανέβαινε κι άλλο με τη διαφορά στο 7′ να φτάνει τους 7 πόντους (18–11). Ο Παναθηναϊκός αναζητούσε αντίδραση, και τη βρήκε με τον Ουίλιαμς κατεβάζοντας το σκορ στο –4 (18-14), ωστόσο το Λαύριο δεν επέτρεψε στο «τριφύλλι» να ξεφύγει, και βρέθηκε και πάλι μπροστά με +9 (23-14), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ του (25-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με δυο εύστοχα τρίποντα του Μπέικον, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 6-0, και μείωσε στο 25-24. Οι λύσεις των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς ήρθαν, και στο 18′ ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία με καλάθι του Πάρις Λι (34-34), και συνέχισε με τρίποντο από τα 7,25 διαμορφώνοντας το (34-37). Παρόλα αυτά η απάντηση της ομάδας του Χρήστου Σερέλη δεν άργησε να έρθει, και προηγήθηκαν στην ανάπαυλα με +3 (42-39).

Στην επανάληψη το Λαύριο συνέχισε να αποδίδει, παίρνοντας προβάδισμα με +7 (53-46) στο 25′. Η εικόνα στο παιχνίδι παρέμεινε ίδια, με τους φιλοξενούμενους να ξαναμειώνουν με τον Λι στο (58-55). Μέχρι το τέλος της περιόδου Πονίτκα και Λι ήταν οι «οδηγοί» για την ομάδα του Παναθηναϊκού, κλείνοντας την περίοδο με το σκορ ισόπαλο (67-67).

Στην τελευταία περίοδο, Παναθηναϊκός και Λαύριο πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι που ο αρχηγός των «πρασίνων» (Παπαγιάννης) έβαλε την ομάδα του σε ρόλο οδηγού στο 34′ (70-76). Με τρίποντο του πολύ καλού Κουέλ, το Λαύριο βρήκε αντίδραση με 5-0 σερί (75-76). Στο 38′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι με +1 (79-78), όμως ο Μπέικον (που κρατούσε τον Παναθηναϊκό στο ματς) ευστόχησε με δυο καλάθια τριών πόντων, δίνοντας στην ομάδα του πλεονέκτημα με +5 (79-84). Στη συνέχεια ο Ρέμο σκόραρε σε ζευγάρι ελεύθερων βολών, φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσα 84-84 στα 8 δεύτερα. Ο Λι όμως έδωσε τη λύση στην ομάδα του και με buzzer-beater στην εκπνοή του χρόνου, το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη με 84-86.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86.