Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ 59-79 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ 59-79 (vid)

Ερυθρός Αστέρας - Ρεάλ

Μεγάλο διπλό της Ρεάλ στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα.

Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχθηκε τη Ρεάλ στο «Αλεξάνταρ Νίκολιτς Χολ» για τη 18η αγωνιστική της Euroleague, η οποία είναι και η πρώτη του δευτέρου γύρου.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να κάνουν ένα υπέροχο ματς, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και με σκορ 79-59, πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει στο 09:15 η Ρεάλ, με τον Ταβάρες να ευστοχεί σε δίποντο. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε καταφέρει να ευστοχήσει στο 08:42 με τον Ντόμπριτς κάνοντας το 2-2. Για τα επόμενα λεπτά οι Ισπανοί είχαν τον πρώτο λόγο, με ένα επιμέρους σκορ 10-3, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με 12-5.

Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει με τον Νέντοβιτς στο 04:30 σε 8-12, όμως οι Ισπανοί ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και με ένα σκορ 9-2, πήγαν στα αποδυτήρια με 25-16, με τον Μούσα να πετυχαίνει δίποντο στα 0:05.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Πετρούσεφ ήταν αυτός που με μία εύστοχη βολή, είχε πετύχει στο 09:36 τον πρώτο πόντο του δεκαλέπτου. Η Ρεάλ έκανε ένα σερί 6-0 και στο 07:26, είχε πάει τη διαφορά στους 14, καθώς προηγούνταν με 31-17. Οι γηπεδούχοι όμως, όντως μία ομάδα που ποτέ δεν τα παρατάει, βγάλανε αντίδραση.

Με ένα επιμέρους σκορ 12-3, στο 03:01, είχαν μειώσει σε 29-34. Η Ρεάλ είχε βρει μετά από 2.3 λεπτά καλάθι, με τον Γιαμπουσέλε στο 02:37, να μεγαλώνει και πάλι τη διαφορά στους 7. Οι Ισπανοί κράταγαν τη διαφορά, με τον Ερυθρό Αστέρα όμως, να τελειώνει το ημίχρονο με ένα εξαιρετικό σερί και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 34-38, με τον Πετρούσεφ να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι στο 00:57.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι με τον Πετρούσεφ στο 09:37, κάνοντας το 36-38. Όχι μόνο αυτό, αλλά ακολούθησαν άλλοι έξι πόντοι από τον Ερυθρό Αστέρα και στο 07:07, είχε το υπέρ του προβάδισμα με 42-38. Η Ρεάλ είχε απαντήσει και μειώσει στον έναν πόντο με τρίποντο του Κορνελί στο 06:11.

Οι Σέρβοι έβρισκαν τρόπο να μένουν μπροστά στο σκορ, μέχρι το 03:56, όπου με δίποντο του Ταβάρες είχε γίνει το 47-47. Η Ρεάλ δεν θα άφηνε έτσι το ματς όμως και κατάφερε να βγάλει αντίδραση. Με ένα σερί 10-0, στο 1:01 προηγούταν με 57-49. Το μόνο μετά που είχε καταφέρει ο Ερυθρός, είναι να μειώσει σε 51-57, στο 00:06.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Μαδριλένοι έδειξαν ότι… το ματς θα ήταν δικό τους. Με ένα σερί 11-0, στο 05:49, είχαν πάει τη διαφορά στους 18 ποντους (51-69) με τους Σέρβους να έδειχναν αγνώριστοι, καθώς βρήκαν τους πρώτους τους πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο στο 04:25! Έκτοτε η Ρεάλ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, διαχειρίστηκε πολύ σωστά το ματς και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 79-59, με τον Πουαριέ να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι (τρίποντο) στο 00:14.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 34-38, 51-57, 59-79