Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Παρτιζάν 78-79 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Παρτιζάν 78-79 (vid)

Παρτιζάν

Η Παρτιζάν υπέταξε τον Ερυθρό στο Βελιγράδι.

Το μεγάλο ντέρμπι της Σερβίας, βρήκε νικήτρια την Παρτιζάν μέσα στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να επικρατήσει με 79-78.

Το μεγάλο ντέρμπι της Σερβίας, είχε ξεκινήσει με τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης με τρίποντο στο 09:44 και την Παρτιζάν να βρίσκει τους πρώτους της πόντους με δίποντο του Έξουμ στο 08:20. Ο Νέντοβιτς είχε σκοράρει ξανά για το 6-4, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει προβάδισμα μέχρι το 06:25 με 9-6.

Είχε ακολουθήσει ένα σερί 8-0 από τους φιλοξενούμενους που είχαν πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά με πέντε πόντους (9-14) στο 03:07. Η Παρτιζάν είχε διαχειριστεί αυτή τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε το προβάδισμα με 17-20, με τον Βιλντόζα να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι στην πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει η Παρτιζάν με τον Νάναλι να κάνει το 18-23, ενώ ο Σμαΐλαγκιτς έκανε το 18-25 στο 08:11. Τους πρώτους του πόντους στη δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας τους είχε πετύχει με δύο εύστοχες βολές του Ντόμπριτς. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έδειχνε ότι μπορούσε να διαχειριστεί το προβάδισμα που είχε πάρει στο πρώτο δεκάλεπτο.

Όσο και να πλησίαζαν οι «ερυθρόλευκοι», οι αντίπαλοί τους ήταν μπροστά, με τον Μαντάρ στο 02:13 να κάνει το 34-40 με τρίποντο. Το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν 37-45, με τον Ζακ Λεντέι να πετυχαίνει τρίποντο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Μίτροβιτς στο 09:14, μειώνοντας σε 39-45. Ο Ντόμπριτς στο 07:55, είχε μειώσει ακόμα περισσότερα, κάνοντας το 42-45 με τρίποντο. Ο Έξουμ στο 06:50 είχε απάντηση και μεγάλωσε ξανά τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ερυθρός Αστέρας πίεζε διαρκώς και με βολές του Νέντοβιτς στο 02:54 είχε μειώσει σε 50-51. Η Παρτιζάν και πάλι όμως έβγαλε αντίδραση στην επίθεση, με το τελικό σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 54-57.

Το πρώτο καλάθι του τέταρτου δεκαλέπτου το είχε πετύχει ο Λεντέι στο 09:19, κάνοντας το 54-59 για την Παρτιζάν. Στο 08:38, η διαφορά είχε πάει στους εφτά, με τον Σμαΐλαγκιτς να ευστοχεί σε δίποντο κάνοντας το 54-61.

Στο 05:44, ο Λαζάρεβιτς είχε ευστοχήσει σε δίποντο και είχε μειώσει για μία ακόμη φορά στον έναν πόντο, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει το 62-63. Οι φιλοξενούμενοι βέβαια συνέχιζαν να κάνουν αυτό που θέλανε και στο 04:33 με δίποντο του Λεντέι είχαν πάει και πάλι τη διαφορά στους 4 (64-68). Στο 02:03 ο Νέντοβιτς με δίποντο είχε μειώσει στους τρεις (69-72). Στα 00:37, ο Βιλντόζα με δίποντο είχε μειώσει σε 73-75.

Η Παρτιζάν είχε το προβάδισμα με 75-79, με τον Νέντοβιτς να διαμορφώνει το τελικό σκορ (78-79) με τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-45, 54-57, 78-79

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …