Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 90-79 (vid)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 90-79 (vid)

CBE18ED4 3E7C 43FB 9D28 EFFF22D76444 e1671744502369

Το 5/5 έκανε η Μπασκόνια του Χουάν Πεναρόγια.

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ από την αρχή ως το τέλος η Μπασκόνια επικράτησε της Βίρτους στην έδρα της με 90-79, και διεύρυνε το σερί της σε νίκες για τον μήνα Δεκέμβριο.

Το ματς ξεκίνησε με την Μπασκόνια να μετράει 4 λάθη στα πρώτα 3 λεπτά του αγώνα. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, χωρίς να υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά, και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ισπανούς να προηγούνται με +3 (18-21).

Στη δεύτερη περίοδο το ματς άρχιζε να παίρνει ρυθμό, με την ομάδα του Χουάν Πεναρόγια να καταφέρνει να χτίζει γρήγορα διαφορά 7 πόντων (28-21) χάρη στα απανωτά σουτ. Όσο κυλούσε το χρονόμετρο η διαφορά ανέβαινε (33-21), με τη Βίρτους να μην μπορεί να βρει στόχο για αρκετά λεπτά, και να μετράει 5-17 σουτ. Στο 17’ ο Μαρίνκοβιτς ευστόχησε σε ένα ακόμα τρίποντο και έφερε το ματς στο +15 (36-21). Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να αυτοκυριαρχούν στην επίθεση, και να στηρίζονται στις εξαιρετικές άμυνες (45-31).

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου συνέχισε όπως και στο πρώτο, με τη Μπασκόνια να ανεβάζει τη διαφορά (που στην 3η περίοδο έφτασε το +20). Παρά τις προσπάθειες των Ιταλών να γυρίσουν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατεβάζοντας το σκορ στο -6 (78-72), οι Βάσκοι δεν τους το επέτρεψαν, και έγραψαν την 5η συνεχόμενη νίκη τους με 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 45-31, 63-51, 90-79

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Καραφώτης

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Εκτός και ο Λεσόρ

Εκτός και ο Λεσόρ με Περιστέρι. Ο Ματίας Λεσόρ έμεινε τελευταία στιγμή εκτός από τον αγώνα…