Κεντρική Basket League Καρδίτσα – Προμηθέας 68-81

Καρδίτσα – Προμηθέας 68-81

karditsa promitheas

Με νίκη έκλεισε το 2022 ο Προμηθέας.

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής, και στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι του 2022, ο Προμηθέας πήρε τη νίκη απέναντι στην Καρδίτσα, και έφτασε το 4-5 στη Basketleague.

Με χαμηλό και ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά, οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τον Προμηθέα να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και να τρέχει ένα σερί 7-0 (7-13) στο 6”. Στη συνέχεια η Καρδίτσα κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, και με buzzer-beater του Τσούκα στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ διαμορφώθηκε (15-19).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο, και με σερί 10-0 στο 12“, οι Θεσσαλοί πήραν «αέρα» τριών πόντων (22-19). Τα σουτ από τα 7,25 των Τσούκα και Αθηναίου, οδήγησαν την Καρδίτσα στο +7 (28-23), παρόλα αυτά ο Προμηθέας κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση, και ήταν η σειρά του (αυτή τη φορά) να απαντήσει με σερί 7-0 (28-28). Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους στο +2 (37-35).

Στο δεύτερο μέρος οι Πατρινοί έχτισαν μια διαφορά των 9 πόντων, την οποία κράτησαν έως το τέλος της τρίτης περιόδου, με επιμέρους σκορ (21-10) για την ομάδα του Γιάννη Χριστοπούλου (47-57). Το τρίποντο του Γκιουζέλη στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του (55-61), με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν και πάλι τα ηνία του σκορ υπέρ τους, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +13 για πρώτη φορά στον αγώνα (57-70), με τρίποντα των Ντάγκομπιτς και Κουλμπόκα. Τίτλοι τέλους στο ματς έδωσε ο Λευτέρης Μουρούτσος με 2/2 τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα, και οι Πατρινοί πήραν τη νίκη με 68-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-35, 47-56, 68-81