Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 95-99 (vid)

Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 95-99 (vid)

Μπαρτσελόνα

Τελευταία αγωνιστική της Euroleague για το 2022, με τον Ερυθρό Αστέρα και την Μπαρτσελόνα να δίνουν ένα ωραίο ματς στο Βελιγράδι. Μετά από «μάχη» στην παράταση, οι Ισπανοί κατάφεραν να κλείσουν ιδανικά το 2022, παίρνοντας το διπλό στη Σερβία με 99-95.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Πετρούσεφ στο 09:55 και έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Η Μπαρτσελόνα απάντησε με τρίποντο του Σατοράνσκι στο 09:44. Μία πρώτη περίοδος που στα μισά, οι Ισπανοί είχαν προβάδισμα 6 πόντων, μιας και στο 05:11 με δίποντο του Βέσελι το σκορ ήταν 8-14.

Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να φτάσει τους αντίπαλους του, όμως η Μπαρτσελόνα είχε μπει εξαιρετικά και με κύριο πρωταγωνιστή τον Σατοράνσκι προηγούταν στο τέλος του δεκαλέπτου με 28-17. Τελευταίο καλάθι ήταν από τον Σανλί στο 00:01.

Πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και πάλι από τους γηπεδούχους. Με δύο εύστοχες βολές του Χόλαντ, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 19-28. Στο 08:07 η Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Αμπρίνες προηγούνταν 34-19, όμως ήρθε ένα ονειρικό σερί από τους Σέρβους. Με σερί 17-0 ο Ερυθρός στο 02:56 προηγούταν 36-34. Στο τέλος του ημιχρόνου, οι Μπλαουγκράνα ήταν μπροστά στο σκορ με 43-40.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βάλανε το πρώτο σουτ στο 09:26 και μείωσαν σε 42-43 με τον Μίτροβιτς. Έκτοτε το ματς πήγαινε… καλάθι καλάθι με την Μπαρτσελόνα να ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 05:26 όπου με δίποντο προηγούταν 54-50. Οι Σέρβοι βέβαια με ένα σερί 6-0 εκ των οποίων οι τέσσερις πόντοι ήταν του Πετρούσεφ, έκαναν το 56-54 στο 03:27. Όχι μόνο αυτό, αλλά ο Ερυθρός έκανε και το 59-54 στο 02:40 με γκολ φάουλ του εξαιρετικού Πετρούσεφ. Στο τέλος του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 65-57 με τελευταίο καλάθι να είναι του Μίτροβιτς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός είχε βάλει το πρώτο καλάθι, όπως και στα προηγούμενα, με τον Νέντοβιτς αυτή τη φορά με δίποντο στο 09:46 να κάνει το 67-57. Οι Καταλανοί στο 06:21 με τρίποντο του Αμπρίνες είχαν μειώσει σε 72-65. Όσο πέρναγε η ώρα, το σκορ τόσο έφτανε στα… ίσα, με την Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει με ένα σερί 8-0 σε 79-79 στο 01:14. Τελικά όμως, στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι. Με δύο εύστοχες βολές του Νέντοβιτς και μετά μία του Μάρκοβιτς στα 0:05, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το προβάδισμα με 82-79. Οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ στον Αμπρίνες και εκείνος ευστόχησε και στις 2 κάνοντας το 82-81.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν φάουλ, ο Ερυθρός ευστόχησε και στις δύο, όμως με ένα καταπληκτικό τρίποντο του Μίροτιτς, η Μπάρτσα έκανε το 84-84 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Νέντοβιτς έβαλε τον πρώτο πόντο με βολή, με τους «Μπλαουγκράνα» να έδειχναν έτοιμοι για την ανατροπή. Στο 01:16 με δίποντο του Χίγκινς, έγινε το 92-96 σε μια βραδιά που φαίνεται κρίθηκε στο τρίποντο του Μίροτιτς. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βέσελι με βολή στα 00:15 κάνοντας το 99-95 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 43-40, 65-57, 84-84.

Περισσότερα από Παναγιώτης Ραμαντάνης

Διέλυσαν τους Πέλικανς οι Θάντερ

Με ρεκόρ καριέρας ο Σάι Γκίλτζιους – Αλεξάντερ οδήγησε τους Θάντερ στη νίκη. Μπορεί στο Ga…