Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Ζαλγκίρις 76-80 (vid)

Βαλένθια – Ζαλγκίρις 76-80 (vid)

Ζαλγκίρις

Χρειάστηκε μόνο μία περίοδο για να πάρει τη νίκη η Ζαλγκίρις.

Η Ζαλγκίρις ανεβάζοντας ρυθμό στην τελευταία περίοδο, επικράτησε της Βαλένθια με 80-76 σημειώνοντας το 6-4 έπειτα από τη 10η αγωνιστική της EuroLeague.

Άκρως ανταγωνιστικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα (10-10), με το δεκάλεπτο να κυλάει πόντο – πόντο (14-14) στα πρώτα 5΄. Η Βαλένθια με τον Τζέιμς Γουέμπ πήρε τα ηνία του σκορ και ύστερα δημιούργησε ένα προβάδισμα ασφαλείας των +9 πόντων (28-19). Η 1η περίοδος έληξε με 31-24.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις άρχισε σταδιακά να μειώνει,, λειτουργώντας καλύτερα στο αμυντικό κομμάτι (40-35). «Φωτιά» είχε πάρει ο Τζέιμς Γουέμπ ο οποίος έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με +7 (44-37).

Τα δεδομένα άλλαξαν στο Β΄ μέρος της αναμέτρησης. Η Βαλένθια ενώ είχε τον απόλυτο έλεγχο (48-37), στο 30΄ βρέθηκε στους +2 (61-59). Στην τελευταία περίοδο ήρθαν τα πάνω – κάτω (64-62), η αναμέτρηση μέσα σε 6΄ είχε μετατραπεί σε ντέρμπι (64-65). Η Ζαλγκίρις σκοράροντας 17 πόντους στον αιφνιδιασμό πήρε τη νίκη με 76-80.

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 44-37, 63-59, 76-80

Μπαρτζώκας: «Καθοριστική η ένταση των Γκος και Ουόκαπ»

Στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο προπονητής του Ολυμ…