Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Μπασκόνια 96-84 (vid)

Μπαρτσελόνα – Μπασκόνια 96-84 (vid)

Μπαρτσελόνα

Έδειξε ανωτερότητα η Μπαρτσελόνα.

Η Μπαρτσελόνα στάθηκε βράχος ως το τέλος, δείχνοντας στην Μπασκόνια την ανωτερότητα της, καθώς επικράτησε με 96-84.

Άκρως ανταγωνιστικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα (8-8). Το ντέρμπι ξεκίνησε από νωρίς, αφού η πρώτη περίοδος κυλούσε πόντο – πόντο (19-20). O Βέσελι με εύστοχο σουτ έκλεισε την αναμέτρηση με ισοπαλία (22-22).

Η διαμάχη συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο (28-27). Οι γηπεδούχοι στο 7΄΄ με τον Αμπρίνες στο τιμόνι κατάφεραν να ξεφύγουν (46-42) και έπειτα να κλείσουν την περίοδο με +4 (52-48).

Με άλλη ενέργεια μπήκε η Μπασκόνια στην επανάληψη (60-58). Μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (63-62). Ο Βέσελι δεν το άφησε να περάσει έτσι, έβγαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, κλείνοντας την περίοδο με 76-73.

Τελική ευθεία… Καθ’ όλη την 4η περίοδο το πάνω χέρι το είχε η Ισπανική ομάδα (91-82). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και είδαν την Μπαρτσελόνα να κλείνει την αναμέτρηση με +12 (96-84).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-73, 96-84

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …