Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Φενέρμπαχτσε 81-80 (vid)

Μπαρτσελόνα – Φενέρμπαχτσε 81-80 (vid)

calathes satoransky e1667598196789 jpg

Ο Νίκολα Κάλινιτς έβαλε τέλος στο αήττητο της Φενέρμπαχτσε.

Με πρωταγωνιστή τον Νίκολας Λαπροβίτολα (26 πόντοι με 2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 7/9 βολές, συν 9 ασίστ) η Μπαρτσελόνα πήρε το θρίλερ απέναντι στη Φενέρμπαχτσε με 81-80, βάζοντας τέλος στο αήττητο της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη.

Με ενέργεια μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ (8-9). Η πρώτη περίοδος κυλούσε πόντο πόντο (13-15), με τον Καλάθη να έχει 5 πόντους, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο στο 7′ της αναμέτρησης. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ξεφύγει και να κλείσει την 1η περίοδο με 21-19.

Στη 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά… Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (28-29). Οι Ισπανοί με τον Λαπροβίτολα κατάφεραν να ξεφύγουν με +2 (35-35), και έπειτα να κλείσουν το ημίχρονο με 39-36.

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:

• Μπαρτσελόνα: 8/14 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 8/10 βολές, 15 ριμπάουντ (11+4), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ.
  • Φενέρμπαχτσε: 10/18 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 13/14 βολές, 14 ριμπάουντ (8+6), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη.

Φωτιά είχε πάρει ο Λαπροβίτολα, ο οποίος συνέχιζε να κάνει ό,τι ήθελε στο παρκέ, έχοντας 22 πόντους με 1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 5/6 βολές. Η Μπαρτσελόνα είχε το πάνω χέρι με +16 (60-44). Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με 62-49.

Στην τελευταία περίοδο η τούρκικη ομάδα έφερε τα πάνω κάτω, μειώνοντας μέσα σε τέσσερα λεπτά στους -10 (70-60). Η Φενέρμπαχτσε είχε μπει για τα καλά στο παιχνίδι, το οποίο μέσα σε λίγα λεπτά το είχε μετατρέψει σε ντέρμπι (76-71). Τελευταίο λεπτό και το σκορ (78-76), με τον Νίκολα Κάλινιτς και το εύστοχο σουτ του να βάζουν τέλος στην αναμέτρηση και να χαρίζουν τη νίκη στη Μπαρτσελόνα με 81-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80.

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…