Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Μπασκόνια 79-74 (vid)

Μονακό – Μπασκόνια 79-74 (vid)

45C35EF5 C98B 476B B752 73ED7F71D69B

Πήρε το θρίλερ η Μονακό και έκανε το 6-2.

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές η Μονακό κατάφερε να επικρατήσει με 79-74 της Μπασκόνια για την 8η στροφή της Ευρωλίγκας.

Δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση η Μονακό (11-9). O Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που χάρισε το προβάδισμα στην ομάδα του (20-14). Η Μπασκόνια στο 7΄ με τον Ματ Κοστέλο έκανε την ανατροπή και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (20-18). Τα δύο τελευταία λεπτά κυλούσαν πόντο – πόντο (20-20). Οι φιλοξενούμενοι με τον Ντάνι Ντίεζ και τον Μάρκους Χάουαρντ κατάφεραν να ξεφύγουν και να κλείσουν την περίοδο με +4 (20-24).

Η 2η περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πώς ήταν σαν την 1η, αφού οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι πολύ κοντά στο σκορ (34-36). Οι γηπεδούχοι με τα εύστοχα σουτ του Γιακουμπά Ουαταρά πήραν το προβάδισμα με +5 (41-36). Η Μπασκόνια πλησίασε στο σκορ αλλά η ομάδα του Φονβιέιγ έφυγε για τα αποδυτήρια με +3 (48 – 45).

Γεμάτη ανατροπές ήταν η 3η περίοδος (48-53), Η ομάδα του Πεναρόγια στο 7΄ έκλεψε τα ηνία του σκορ με +4 (53-57). Η Μονακό έψαχνε λύσεις στο παρκέ η Μπασκόνια με το εύστοχο σου του Τάντας Σεντεκέρσκις έκλεισε την 3η περίοδο με 58-63.

Τελική ευθεία… Τίποτα δεν είχε κριθεί (62-65). Οι δύο ομάδες δεν πάλευαν για τη νίκη σε μια μονομαχία χωρίς τέλος (68-69). Στο 9΄ οι γηπεδούχοι με τον Οκόμπο πήραν το παιχνίδι στα χέρια τους με +3 (75-72). Η Μονακό επικράτησε της Μπασκόνια με 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 48-45, 58-63, 79-74

Basket League: Αυλαία στην 4η αγωνιστική του Top 6

Ολοκληρώνεται σήμερα η 4η αγωνιστική του Top 6. Με το παιχνίδι ανάμεσα στον Άρη και τον Κο…