Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 79-86 (vid)

Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 79-86 (vid)

satoransky e1668116807149

Την πρώτη εντός έδρας ήττα γνώρισε φέτος η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε μόνο ένα καλό δεκάλεπτο για να πάρει την εκτός έδρας νίκη επί της Μακάμπι (86-79). Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν κι οδήγησαν τους Ισραηλινούς στον πρώτο εντός έδρας χαμένο βαθμό.

Αποφασισμένες με στόχο την νίκη, μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι (11-11). Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με 4/5 τρίποντα (18-22). Οι Ισπανοί με τον Κάλινιτς έκλεισαν την 1η περίοδο με 20-23.

Η 2η περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν μια αντιγραφή της 1ης (23-26), με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν λύσεις στο παρκέ (27-28). Η Μακάμπι με το εύστοχο τρίποντο του Κόλσον έφυγε για τα αποδυτήρια με +3 (43-40).

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:

• Μακάμπι: 13/22 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 5/5 βολές, 16 ριμπάουντ (13+3), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη, 3 μπλοκ.
  • Μπαρτσελόνα: 6/14 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 7/10 βολές, 17 ριμπάουντ (12+5), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη, 2 μπλοκ.

Δεν άλλαξε κάτι ούτε στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Η Μακάμπι έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με +1 (61-63).

Τελική ευθεία… οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με βολές με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το προβάδισμα με +11 (69-80). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε τη νίκη με 79-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 43-40, 61-62, 79-86.

National League 1: Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής της Γ’ φάσης

Συνέχεια στη National League 1 με τα play off Η 3η αγωνιστική της Γ’ φάσης των play off τη…