Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Παρτιζάν 103-96 (vid)

Μπασκόνια – Παρτιζάν 103-96 (vid)

Στην παράταση νίκησε η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια ήταν νικήτρια στο θρίλερ με την Παρτιζάν.

Οι Βάσκοι επικράτησαν με 103-96 στην παράταση. Και μπορεί να μην γνωρίζουμε τον… πολιούχο της πόλης, αλλά από σήμερα μπορούν να γιορτάζουν του… αγίου Μάρκους. Βλέπετε, ο Μάρκους Χάουαρντ έκανε το παιχνίδι της ζωής του, με 33 πόντους, 8/12 τρίποντα, μεταξύ αυτών και το σουτ από την περίμετρο, που έστειλε το ματς στην παράταση και κράτησε ζωντανή την Μπασκόνια.

Με το… πόδι πατημένο στο γκάζι» μπήκε στην αναμέτρηση η Παρτιζάν, η οποία στα πρώτα 5’ βρέθηκε μπροστά με +7 (7-14). Η Μπασκόνια αντέδρασε (11-16), αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκλεισε την 1η περίοδο με +9 (14-23).

Αν κι είχε τρεις παίκτες στην εξίσωση η Παρτίζαν, ο Χάουαρντ έφτανε και περίσσευε. Απέναντί του δύο πρώην «ερυθρόλευκοι» (Λεντέι και Πάντερ) κι ο Λεσόρτ, αλλά στο 15 το σκορ έγινε 39- 40. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, κατάφεραν να ξεφύγουν και να κλείσουν το ημίχρονο με 46-42.

Κανείς δεν ξεχώρισε (62-59), οι φιλοξενούμενοι με τον Ζακ ΛεΝτέι έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο με +1 (67-68), είχαν το προβάδισμα (74-76 στο 34’), αλλά το ματς κρέμονταν από μια κλωστή. Ο Πάντερ είχε άδεια να εκτελεί κι έδωσε στο 37’ το προβάδισμα στους Σέρβους (76-81), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Νάναλι είχε την ευκαιρία να… «κλειδώσει» τη νίκη, αλλά με 1/2 βολές άφησε παραθυράκι ελπίδας στους Βάσκους (86-89) κι ο Χάουαρντ είπε «ευχαριστώ».

Άλλο ένα τρίποντο έδωσε στην παράταση το προβάδισμα στην Μπασκόνια (96-64) και μαζί το τέλος στις ελπίδες του «Ζοτς» για το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 46-42, 67-68, 89-89 (κ.α.), 103-96.