Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ ΓΣ Ελευθερούπολης – ΠΑΟΚ mateco: 71-82 στο πρώτο φιλικό

ΓΣ Ελευθερούπολης – ΠΑΟΚ mateco: 71-82 στο πρώτο φιλικό

paok filiko e1662230661143 jpg

Με νίκη ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ mateco τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας, καθώς επικράτησε με 71-82 του ΓΣ Ελευθερούπουλης. Μετά από δύο εβδομάδες σκληρών προπονήσεων και με την κούραση εμφανή, το σημερινό φιλικό στην Ελευθερούπολη ήταν μία πρώτη ευκαιρία για τον κόουτς Λυκογιάννη, για πολλές δοκιμές και χρήσιμα συμπεράσματα.

Riley, Hands, Σαλούστρος, Μαργαρίτης και Renfro ήταν στην αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ mateco, που βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Ελευθερούπολη προηγήθηκε 15-11, για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ mateco με σερί 0-14 και να προηγηθεί για πρώτη φορά με διαφορά 10 πόντων (15-25 στο 9΄). Στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους 6 (20-26).

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και πολύ γρήγορα δημιούργησε διαφορά 19 πόντων (22-41) έχοντας τον πλήρη έλεγχο στη ροή του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι, κατάφεραν και πάλι να μειώσουν τη διαφορά στους 13 (33-46) στη λήξη του ημιχρόνου.

Ο κόουτς Λυκογιάννης έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες, ενώ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον 18χρονο Θοδωρή Κωνσταντινίδη στην πεντάδα, μαζί με τους Riley, Hands, Polley και Renfro. Ο ΠΑΟΚ mateco άνοιξε τη διαφορά (33-50), ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 47-53 (25’). Με πλουλαρισμό στην επίθεση και περισσότερη πίεση στην άμυνα, η διαφορά επέστρεψε στους 13 (50-63) στη λήξη της τρίτης περιόδου, που ήταν και η λιγότερη παραγωγική στο παιχνίδι.

Έχοντας τον έλεγχο και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco έφτασε στη νίκη, διατηρώντας ουσιαστικά τη διαφορά που είχε δημιουργήσει.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Μπακάλης, Ελευθεριάδης

Τα Δεκάλεπτα: 20-26, 33-46, 50-63, 71-82

ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ: Τουτζιαράκης 12 (1), Ναούμης 9 (3), Τσουμάνης 4, Γράβας 8 (1), Φιλοξενίδης 4, Σκουλίδας 9 (2), Ξύδης, Hudson 9 (1), Βύρλας 10, Αμπατζάς 6 (1).

ΠΑΟΚ mateco: Darko-Kelly 10 (1), Riley 2, Τσιακμάς 5 (1), Hands 13 (2), Μαργαρίτης 16 (2), Polley 6, Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 7, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 6, Σαλούστρος 8 (1), Renfro 6.

Περισσότερα σε ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…