Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Προμηθέας – Ολυμπιακός 72-102: Ένα βήμα πριν τους τελικούς με σπασμένα φρένα…

Προμηθέας – Ολυμπιακός 72-102: Ένα βήμα πριν τους τελικούς με σπασμένα φρένα…

Προμηθέας

Ο Ολυμπιακός πιάνοντας καλή απόδοση για μεγάλα χρονικά διαστήματα επικράτησε στην Πάτρα επί του Προμηθέα με σκορ 102-72. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και βρίσκονται ένα βήμα μακριά από τους τελικούς του Πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ των «Πειραιωτών» ήταν ο Βεζένκοφ με 20 πόντους. Από την άλλη, για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φόστερ με 19 πόντους.

Αδιαμφισβήτητα κυρίαρχος ο Ολυμπιακός!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ωστόσο με την είσοδο του Σλούκα ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεχωρίσει και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους. Σημείωσαν ένα επιμέρους νταμπλ σκορ 26-13 και το ημίχρονο έληξε με σκορ 46-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με σκοπό να «καθαρίσει» την υπόθεση «νίκη». Με 5:11” να απομένουν για τη λήξη της περιόδου ο Γουόκαπ με εύστοχο λέι απ έκανε το 44-66, δίνοντας στην ομάδα του αέρα 22 πόντων. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με τον ίδιο ρυθμό και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 53-75.

Στην τελική ευθεία η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Με το χρονόμετρο να γράφει 6:19” ο Λαρεντζάκης ευστόχησε σε τρίποντο για το 59-89. Το τελικό σκορ στο κλειστό «Δ. Τόφαλος» έμελλε να είναι το 102-72 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 46-31, 53-75, 72-102.