Κεντρική Διεθνή Φενέρμπαχτσε-Εφες 85-76: Άνετη νίκη με ηγέτη τον Βέσελι

Φενέρμπαχτσε-Εφες 85-76: Άνετη νίκη με ηγέτη τον Βέσελι

fener efes e1654633507432 jpg

Η Φενέρμπαχτσε έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας νίκησε με 85-76 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών με μπροστάρη τον Βέσελι.

Το 1-0 στην σειρά των τελικών του Τουρκικού Πρωταθλήματος έκανε η Φενέρμπαχτσε, έχοντας όπλο το πλεονέκτημα της έδρας και την απουσία του Μίσιτς. Τα κίτρινα καναρίνια νίκησαν 85-76 την Εφες.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιαν Βέσελι με 17 πόντους (7/9 δίποντα,7 ριμπάουντ,1 ασίστ). Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν δεύτερο με 13 και 7 ασίστ. Ο Μπούκερ σταμάτησε στους 11. Όσον αφορά την Αναντολού, κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Μπομπουά με 20 πόντους, ο Μπράιαντ με 13, και 9 ο Τουντσέρ.

Η εικόνα του αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Εφες προηγούμενη με 20-18. Η Φενέρμπαχτσε το γύρισε και μάλιστα ξέφυγε στο +9 (35-26) στα μισά του ημιχρόνου. Στο χρόνο που έμεινε το σύνολο του Εργκίν Αταμάν με σερί 2-11 έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλο με 37-37.

Στην επιστροφή οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στο παρκέ και κράτησαν το προβάδισμα (59-53). Η διαφορά όχι μόνο άλλαξε αλλά και αυξήθηκε στο +11 (72-61). Οι Μπομπουά και Μπράιαντ μείωσαν στους 6 (72-66). Κάπου εκεί μίλησε η κλάση των Βέσελι και Ντε Κολό, και κάπως έτσι η Φενερ έκανε το 1-0.

Το δεύτερο ματς είναι προγραμματισμένο για τις 9 Ιουνίου και στις 20:30.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-37, 59-53, 85-76

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …