Κεντρική Basket League Basket League: Το ένατο διπλό τελικών του Ολυμπιακού και η ιστορία του 2-0

Basket League: Το ένατο διπλό τελικών του Ολυμπιακού και η ιστορία του 2-0

ΚΑΕ

Η τρίτη περίοδος στη διάρκεια της οποίας ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 29-10 και ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση, αποδείχτηκε καθοριστική. Οι 29 πόντοι που σημείωσαν οι «ερυθρόλευκοι» αποτελούν ισοφάριση της τρίτης μεγαλύτερης επίδοσης τους σε τελικό από το 2001 όταν το 40λεπτο των αγώνων μοιράστηκε σε τέσσερις περιόδους.

Ο Ολυμπιακός είχε 14/30 τρίποντα και με τα 14 εύστοχα σουτ από την περίμετρο ισοφάρισε τη δεύτερη μεγαλύτερη επίδοση στην ιστορία των τελικών και τη μεγαλύτερη του σε αυτούς τους αγώνες. 14 τρίποντα είχε στον 3ο τελικό του 2010 κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (14/29) και στον 4ο τελικό του 2016 επίσης κόντρα στους «πράσινους» (14/32).

Το χθεσινό διπλό του Ολυμπιακού ήταν το ένατο στην ιστορία του και συνολικά το 27ο των τελικών της Stoiximan Basket League σε σύνολο 121 αγώνων (22,31%).

Αυτή είναι η 10η φορά στο σύνολο των 29 σειρών πλέι οφ του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, στην οποία μία ομάδα βρέθηκε στο 2-0. Αυτό ανατράπηκε μόνο μία φορά από την ΑΕΚ το 2002 κόντρα στον Ολυμπιακό. Από τις υπόλοιπες σειρές, οι έξι κατέληξαν στο 3-0 και δύο στο 3-1.

Μπαρτζώκας: «Καθοριστική η ένταση των Γκος και Ουόκαπ»

Στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο προπονητής του Ολυμ…