Κεντρική Basket League Basket League: Ο Προμηθέας συνδύασε την 3η θέση με…. «100αρα» νικών

Basket League: Ο Προμηθέας συνδύασε την 3η θέση με…. «100αρα» νικών

basket

Ιδανικό ήταν το φινάλε της δύσκολης σεζόν για τον Προμηθέα που κατέκτησε την τρίτη θέση της 30ής Stoiximan Basket League νικώντας τη Λάρισα στον πέμπτο αγώνα της σειράς των τελικών. Η ομάδα της Πάτρας συνδύασε αυτό το γεγονός με μία σειρά αξιοσημείωτων επιτευγμάτων. Ίσως το πιο σημαντικό ήταν ότι έφτασε τις 100 νίκες στην ιστορία της στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα.

Ο Προμηθέας χρειάστηκε 183 αγώνες για να φτάσει σε αυτόν τον αριθμό και έγινε η 13η ομάδα στην ιστορία της Stoiximan Basket League που συμπλήρωσε τις 100 νίκες. Ο απολογισμός του είναι αναλυτικότερα: 83 νίκες και 60 ήττες στην κανονική περίοδο, 17 νίκες και 23 ήττες στα πλέι οφ.

Ο 10ος στη λίστα των ομάδων που κέρδισαν σειρά μικρών τελικών. Ο Προμηθέας έγινε η 10η ομάδα στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος που κατέκτησε την τρίτη θέση, δεδομένου ότι δεν τα είχε καταφέρει το 2018 και το 2021. Η λίστα των ομάδων που κέρδισαν τις σειρές των μικρών τελικών…