Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – Απόλλων Πάτρας 78-68: Νίκη στο ντεμπούτο του Σίβα

Παναθηναϊκός – Απόλλων Πάτρας 78-68: Νίκη στο ντεμπούτο του Σίβα

E8057F20 8019 44CA BD67 73F1B25878FE

Ο Παναθηναϊκός, παρά τα κενά του διαστήματα, ήταν ανώτερος του Απόλλων Πάτρα και επιβλήθηκε με σκορ 78-68. Ντεμπούτο για τον Σίβα

Πρώτη εμφάνιση με τα «πράσινα» για τον Σίβα. Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 78-68 του Απόλλωνα Πάτρας, σε ένα ματς που αξιοσημείωτο ήταν η παρουσία του Αμερικάνου γκαρντ, που έδειξε ότι θέλει λίγο χρόνο προσαρμογής. Επιστροφή μετά από 2,5 μήνες για τον Γιόβιτς. Ο Μέικόν ήταν ο MVP της αναμέτρησης, που ήρθε «με φόρα» από την Πάτρα

Καθοριστικός ο Μέικον

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση και ενέργεια στο παρκέ. Στο 2′ πήρε γρήγορο προβάδισμα (5-1). Έπειτα, ο Απόλλωνας απάντησε με σερί 4-0 ισοφαρίζοντας στο 3′ σε 5-5. Οι Πατρινοί στο 4′ πήραν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 9-10 χάρη σε τρίποντο του Δίπλαρου. Ο Βόβορας ξεκίνησε τις φωνές και αυτές  έπιασαν τόπο. Το «τριφύλλι» έτρεξε ένα επιμέρους 11-2 και στο 8′ να φτάνει για πρώτη φορά στην αναμέτρηση σε διψήφια διαφορά (24-14). Στο 9′ ο Μέικον με τρίποντο έφτασε τους 13 πόντους, με τους «πράσινους» να διαμορφώνουν το 27-16. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι σε 27-22 στο 9′, με σερί 6-0 από τους Πατρινούς, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός είχε 5/7 τρίποντα (71%).

Σοβαρεύτηκε μετά το κακό ξεκίνημα

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Απόλλωνας συνέχισε σε υψηλό ρυθμό. Κατάφερε να φέρει το ματς σε απόσταση βολής (27-24 στο 12′). Στο 14′ μείωσαν στον πόντο (27-26), έχοντας συνολικά ένα επιμέρους 10-0 από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» στη συνέχεια αφυπνίστηκαν και απάντησαν με σερί 9-0, φτάνοντας στο 15′ στο 36-26, με τον Ουάιτ να έχει 11 πόντους. Ο Αμερικανός φόργουορντ στο 17′ έστειλε τον Παναθηναϊκό και πάλι στο +11 (39-28), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει το «τριφύλλι» μπροστά με 44-36, με τον Μέικον να έχει φτάσει τους 18 πόντους.

Τρομερό σερί 24-0!

Οι Πατρινοί στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πλησίασαν ακόμα περισσότερο, μειώνοντας σε 44-39. Ο Δίπλαρος με τρίποντο στο 23′ να φτάνει τους 14 πόντους και να διαμορφώνει το 46-42. Οι «πράσινοι» στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό. Άφησαν πίσω τους τη χαλαρή εικόνα και με σερί 18-0 πήγαν στο 26′ στο +22 (64-42) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, πατώντας για τα καλά το πόδι στο γκάζι, με τον Ουάιτ να φτάνει τους 18 πόντους και τον Κασελάκη να προσφέρει πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση και να έχει άλλους 10. Ο Παναθηναϊκός είχε τα πατήματά του, ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, φτάνοντας το σερί στο 24-0 (70-42) στο 29′, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους «πράσινους» στο +26 (70-44), έχοντας καθαρίσει την υπόθεση νίκη, σε μία περίοδο που είχε επιμέρους σκορ 26-8.

Ώρα για Σίβα – Γιόβιτς και δοκιμές

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία όσον αφορά την υπόθεση νικητής, με τον Βόβορα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε Σίβα και Γιόβιτς, αλλά και στους Μαντζούκα και Χουγκάζ, δοκιμάζοντας σχήματα και προσπαθώντας να προσαρμόσει τον πρώτο όσο πιο γρήγορα γίνεται στο παιχνίδι του «τριφυλλιού». Ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε προς στιγμήν τους πειραματισμούς του Παναθηναϊκού, ρίχνοντας τη διαφορά στους 18 πόντους (72-54) στο 34′. Οι «πράσινοι» αγωνίζονταν με νέα πεντάδα ουσιαστικά, που ωστόσο έβρισκε με την ώρα τα πατήματά της, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 38′ σε 77-62 και τον Βόβορα να ρίχνει το βάρος στην άμυνα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 78-68, με τον Παναθηναϊκό να έχει χάσει όπως είναι φυσιολογικό τον ρυθμό του λόγω των πολλών αλλαγών.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68

ΕΣΑΚΕ: Αλλαγή ημέρας και ώρας στο Λαύριο – Καρδίτσα

Ο ΕΣΑΚΕ ανακοίνωσε την αλλαγή της ημέρας του αγώνα ανάμεσα στο Λαύριο με την Καρδίτσα. Ο Ε…