Κεντρική Basket League Περιστέρι bwin Ολυμπιακός – Περιστέρι 79 – 67: Πήρε την νίκη και ας ήταν άδειος απο δυνάμεις

Ολυμπιακός – Περιστέρι 79 – 67: Πήρε την νίκη και ας ήταν άδειος απο δυνάμεις

5609586 scaled e1653501594140 jpg

Σε ένα παιχνίδι που ο  Ολυμπιακός ήταν «άδειος απο δυνάμεις» κατάφερε να επικρατήσει του Περιστερίου (79 –  67) και να κάνει το 1 – 0 για τα play off της Stoiximan Basket League.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξε την αναμέτρηση το Περιστέρι (2 – 5). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος με όσα έβλεπε από την ομάδα του στα πρώτα λεπτά του αγώνα και πέταξε με δύναμη το πινακάκι του στο παρκέ κατά τη διάρκεια του τάιμ άουτ  (6 – 13).

Οι «πρίγκιπες της Δυτικής όχθης» κάνανε ότι ήθελαν στο πάρκε χωρίς να αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα  (8 – 17). Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έκλεισε την 1η περίοδο με 11 – 20.

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός σταδιακά ανέβαζε ρυθμούς, με τους Σλούκα και ΖανΣαρλ να παίρνουν πρωτοβουλίες στην επίθεση η διαφορά είχε πάει πλέον από το -13 στο -4. Στο 12-2 ήταν το επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού (24 – 28). Το ημίχρονο έληξε με την διαφορά στους +7 (28 – 35).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του Α’ μέρους:

Το Περιστέρι αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στο πρώτο αγωνιστικό εικοσάλεπτο, με το σύνολο του Μίλαν Τόμιτς να έχει 6/13 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 2/2 βολές, 18 ριμπάουντ (15+3), 9 ασίστ, 5 λάθη και 3 κλεψίματα. Από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε 7/17 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 5/8 βολές, 21 ριμπάουντ (16+5), 8 ασίστ, 9 λάθη και 2 κλεψίματα. Κορυφαίος σκόρερ για το Περιστέρι ήταν ο Τέραν Πέτεγουεϊ με 16 πόντους και 6/10 σουτ εντός παιδιάς, ενω για τον Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Σλούκας με 8 πόντους.

Στην 3η περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε με άλλη ενέργεια και η αναμέτρηση άρχισε να αποκτά ενδιαφέρον (38 – 40).Από το 5΄και ύστερα το παιχνίδι κυλούσε πόντο – πόντο (48 – 47). Το Περιστέρι για λίγο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (49 – 52) αλλά ο Ολυμπιακός πολύ γρήγορα έδωσε την δική του απάντηση (51 – 52). Η ομάδα του Περιστερίου έκλεισε και την 3η περίοδο με +3 (51 – 54).

Τελική ευθεία… Η 4η περίοδος ήταν μια αντιγραφή της 3ης (59 – 57). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 6′ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (69 – 62). Όσο μείωνε η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς τόσο ανέβαζαν ρυθμό οι Πειραιώτες (77 – 67).Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε την νίκη με 79 – 67.

Τα δεκάλεπτα: 11 – 20, 28 – 35, 51 – 54,79 – 67

Περισσότερα σε Περιστέρι bwin

Elite League: Τα αποτελέσματα των play off/ play outs

Πήρε προβάδισμα ο  Ηρακλής. Δείτε τα αποτελέσματα των play off/ play out. Ο Ηρακλής επικρά…