Κεντρική Basket League Κολοσσός – ΠΑΟΚ 69 – 60: «Εξασφάλισε» την 3η θέση

Κολοσσός – ΠΑΟΚ 69 – 60: «Εξασφάλισε» την 3η θέση

kolossos paok e1651938410189 jpg

Ο Κολοσσός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 69 – 60 στην 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι Ροδίτες  σημείωσαν την 5η σερί  του νίκη και εξασφαλίζοντας την 3η θέση στην regular seazon της Stoiximan Baslet League

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά μπήκαν και οι φιλοξενούμενοι στο παρκέ (0 – 3). Ο ρυθμός του 1ου δεκαλέπτου ήταν αρκετά χαμηλός. Οι Ροδίτες άργησαν να φανούν αφού τους πρώτους πόντους τους σημείωσαν στο 5΄ (3 – 3). Το δεκάλεπτο κυλούσε πόντο – πόντο (9 – 8). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κλείσει την 1η περίοδο με +1 (9 – 10).

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά (18 – 17). Ο Κολοσσός με το πόδι στο γκάζι κατάφερε να πάρει την διαφορά με +6 (27 – 21). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη άρχισε να μειώνει (27 – 23).Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με (31 – 26).

Τα στατιστικά του Α΄μέρους:
Ο Κολοσσός έκλεισε το πρώτο μέρος με 9/24 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 1/5 βολές, 18 ριμπάουντ (13-5), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη και τον Φλόιντ στους 8 πόντους. Ο ΠΑΟΚ έχει 7/18 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 24 ριμπάουντ (21-3), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 11 λάθη και τον Λοβ στους 9 πόντους.

Στην 3η περιόδο το πάνω χέρι το είχε η ομάδα του Ηλία Καντζούρη (40 – 31). Οι Θεσσαλονικιοί είχαν μείνει στάσιμοί κάτι το οποίο το εκμεταλλευθήκαν οι γηπεδούχοι (43 – 34). Ο Κολοσσός έκλεισε την 3η περίοδο με +8 (50 – 42).

Τελική ευθεία…

Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε να προσπαθεί (57 – 50). Η αναμέτρησή όμως είχε πλευρίσει (62 – 55). Ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει τη νίκη με +9 (69 – 60).

Δεκάλεπτα: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…