Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι Τελ Αβιβ 95-66 : Με το ένα πόδι στo Final Four

Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι Τελ Αβιβ 95-66 : Με το ένα πόδι στo Final Four

real macabi e1650659572373 jpg

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 2/2 επί της Μακάμπι με 95-66 και πλέον βρίσκεται με το «ένα πόδι στο Final Four της Ευρωλίγκας».

Η εξέλιξη του αγώνα:

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες πριν καν συμπληρωθούν τα δύο λεπτά να βρίσκονται στο 7-8. H Ρεάλ είχε  ξεκινήσει δυνατά στην περιφέρεια, 13-10 με τον Γκος να έχει 2 τρίποντα.

Η Μακάμπι έμενε κοντά  με το  τρίποντο του Ρέινολντς που μείωσε στο καλάθι (16-14). Το τρίποντο και το φάουλ του Κίναν Εβανς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μακάμπι (16-17).Το λάθος της Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε ο Αμπάλδε με το λέι απ στον αιφνιδιασμό κάτι που έδωσε αέρα 4 πόντων στους γηπεδούχους. Η Ρεάλ δεν σταμάτησε να χτυπά έκλεισε την 1η περίοδο με +9 (35- 26).

Ο Ουίλιαμς και  ο Ράντολφ συνδέονταν από τα 6.75μ. για τα πρώτα καλάθια της δεύτερης περιόδου, (38-29). Η Ρεάλ έφτασε πολύ εύκολα στο +11 (38-29).Ο Πουαριέ ξεκόλλησε το σκορ που έμεινε ίδιο για περίπου 2′, σημειώνοντας το 50-33.

Οι Ισραηλινοί δεν είχαν καθαρό μυαλό καθώς είχαν σκοράρει μόλις 7 πόντους σε 7 ‘ στη 2η περίοδο.  Ο Πουαριέ ανέβασε στους +20 την διαφορά από την γραμμή (54-34). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε το ημίχρονο με 56 – 37.

Τα στατιστικά του Α’ Μέρους:
Η Ρεάλ έκλεισε το πρώτο μέρος με 12/16 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 8/8 βολές, 25 ριμπάουντ (15-10), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και μόλις 3 λάθη, με τον Πουαριέ στους 13 να είναι ο πρώτος της σκόρερ. Η Μακάμπι είχε 8/20 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6/9 βολές, 18 ριμπάουντ (12-6), 4 ασίστ, 8 λάθη και τον Ντέρικ Γουίλιαμς στους 8 πόντους.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά, η διαφορά παρέμενε στους +20 (68 – 48). Ο Ζίζιτς, πάλευε να βρει ρυθμό. Η Μακάμπι είχε μείνει στάσιμη για αρκετά λεπτά. Ο Γιαμπουσέλε και ο  Γιουλ με δύο τρίποντα έκλεισαν την 3η περίοδο με 74 – 68

Τελική ευθεία…

Ο Γιουλ ήταν ασταμάτητος και.. πυροβολούσε συνεχώς από την περιφέρεια, (77-48).Ο Πουαριέ έφτασε το double double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Γιουλ πλέον έφτασε τους 17 με 5/9 τρίποντα. Ο Τόμας είχε τους τελευταίους 5 πόντους της Μακάμπι, σημειώνοντας το (83-57). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο σημείωσε το 2/2 κλείνοντας την αναμέτρηση με 95-66.

Τα δεκάλεπτα: 35-26, 56-37, 74-48, 95-66