Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Προμηθέας 84 – 65: Άνετη επικράτηση στην Πυλαία

ΠΑΟΚ – Προμηθέας 84 – 65: Άνετη επικράτηση στην Πυλαία

ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες επιλογές και καλύτερα ποσοστά σε σχέση με τον Προμηθέα, φτάνοντας εν τέλει με άνεση στη νίκη (84-65) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League..

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες (4 -3). Η πρώτη περίοδος υλούσε πόντο – πόντο (11 – 12). Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο από την περιφέρεια,  μετρώντας 4/5 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 21 – 17.

Η 2η περίοδος θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν η αντιγραφή της 1ης (22 – 21). Ο Προμηθέας παρέμενε άστοχος στο δίποντο (4/11), μετρώντας εσχάτως τρία διαδοχικά περιφερειακά σουτ δίχως να βρει τον στόχο. Ο Σίμπσον είχε 10 πόντους για τους φιλοξενούμενους (25 – 24).

Στο 8΄η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κατάφερε να ξεφύγει και να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα των +6 (37 – 31). Ο ΠΑΟΚ με το πόδι πατημένο στο γκάζι έκλεισε το ημίχρονο με +8 (41 – 33). Ο Λαβ και ο Τολιόπουλος ήταν αυτοί που ηγούνταν στο παιχνίδι ενώ αυτός που σήκωνε τον Προμηθέα ήταν Σίμπσον (13 πόντοι).

Τα στατιστικά του Ά μέρους:
ΠΑΟΚ: 13/19 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6/7 βολές, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη, 4 μπλοκ.

Προμηθέας: 8/22 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/5 βολές, 16 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κυριαρχούσε στο 3ο δεκάλεπτο, όντας συνεπής τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Με 36% στα δίποντα, ήταν αδύνατο για τον Προμηθέα να διεκδικήσει κάτι από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση (58 – 41).

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, διατηρούσαν τη διαφορά ασφαλείας και ήταν σε θέση να «καθαρίσουν» το παιχνίδι από την 3η περίοδο. Ο ΠΑΟΚ είχε 68% στα δίποντα, γεγονός που του επιτρέπει να είναι μπροστά με διψήφια διαφορά Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκλεισε και το 3ο δεκάλεπτο με 64 – 51.

Τελική ευθεία…

Η αναμέτρηση είχε πλευρίσει (71 – 51), αφού η διαφορά είχε φτάσει τους +20. Όσο μείωναν οι Πατρινοί άλλο τόσο ανέβαζαν ρυθμό οι «ασπρόμαυροι» (76 – 59).Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες επιλογές και καλύτερα ποσοστά σε σχέση με τον Προμηθέα, φτάνοντας εν τέλει με άνεση στη νίκη (84-65).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 41-33, 64-51, 84-65.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λι 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαβ 21 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ασίστ), ΝτιΛεο 9 (1), Μάντζαρης 2 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς (4 ριμπάουντ), Ρίβερς 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκριν 12 (2/7 τρίποντα), Χριστοδούλου 6 (6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καμαριανός, Τολιόπουλος 12 (2), Ρένφρο 10 (5/6 δίποντα, 4 μπλοκ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκραντ 2 (1/6 δίποντα), Γκάντι 3 (1/6 σουτ), Αγραβάνης Γ. 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίμπσον 16 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Τανούλης 6 (1), Χαντ 11 (5/8 δίποντα, 1/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Άντριτς 7 (1), Φράνκαμπ 10 (1), Μπαζίνας 4.

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…