Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Ολυμπιακός 83 – 87: Πέρασε αλώβητος από το Πριγκιπάτο σημειώνοντας το 2 – 1

oly monaco e1651093969618 jpg

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο μπρέικ της Μονακό στο Game 2, παίρνοντας ΜΕΓΑΛΗ νίκη και περνώντας αλώβητος από το Πριγκιπάτο (83 – 87).Οι Πειραιώτες σημείωσαν το 2- 1 κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς το Final Four του Βελιραδίου.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με πείσμα άνοιξαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες, θέλοντας απεγνωσμένα την νίκη (5 – 4). Μεγάλο πρόβλημα για τη Μονακό δημιουργήθηκε στην εκκίνηση του αγώνα αφού ο Μάικ Τζέιμς χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ στα 8’28” για την πρώτη περίοδο.

Στα 6’28” για την πρώτη περίοδο, ο Λούντζης ήταν η πρώτη κίνηση του Γιώργου Μπαρτζώκα από τον πάγκο αντί του Γουόκαπ. Στην πρώτη του φάση στο ματς έκανε φάουλ στον Τζέιμς και έδωσε βολές στη Μονακό. Στη δεύτερη έβαλε τρίποντο για το 7-9. Στην τρίτη έβαλε δίποντο με ταμπλό για το 9-11. Ο Μιχάλης Λούντζης ήταν ο άσος στο μανίκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Η Μονακό ήταν εκτός ρυθμού στην επίθεση. Όμως ο Ολυμπιακός δεν το εκμεταλλεύτηκε με τους συνήθεις ύποπτους, αφού πρώτος σκόρερ του ήταν ο Μιχάλης Λούντζης. Ο Έλληνας έβαλε τρίποντο και δίποντα, παρότι μπήκε για άμυνα κι εκεί έχασε σε δύο φάσεις τον Τζέιμς.

Στο 1’58” για το τέλος της 1ης περιόδου, ο Μάικ Τζέιμς πήγε στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Οι φιλοξενούμενοι 1΄πριν το τέλος αντιμετώπισαν πρόβλημα με φάουλ, καθώς ο Φαλ χρεώνεται πολύ γρήγορα με δύο προσωπικά. Η ομάδα του Σάσα Ομπραντοβιτς έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 23 – 19.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:
Μονακό: 6/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 11/14 βολές, 11 ριμπάουντ (7+4), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο.

Ολυμπιακός: 4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/7 βολές, 7 ριμπάουντ (5+2), 3 ασίστ, 3 λάθη.

Αλλάζει τακτική…

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός άρχισε να μειώνει (28 – 27). Η Μονακό επιστράτευε ξανά το κοντό σχήμα με τον Μπέικον στο “4” της πεντάδας. Τα ηνία του σκορ πήραν οι Πειραιώτες στο 5΄με τον Σάσα Βεζένκοφ να δίνει μια ανάσα στην ομάδα του (28 – 31)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήγε νωρίς σε χαμηλό σχήμα κι αυτό άλλαξε τη ροή του ματς. Σλούκας, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ μαζί στην περιφέρεια, ο Ζαν Σαρλ ήταν στη θέση του σέντερ και όλα λειτούργησαν καλύτερα σε άμυνα και επίθεση. Σε συνδυασμό και με τους 7 συνεχόμενους πόντους του Βεζένκοβ, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση (33 – 38)

Ο Κώστας Σλούκας έβαλε πέντε σερί πόντους στο τελευταίο λεπτό, κλείνοντας την 2η περίοδο με 41 – 45.

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:
Μονακό: 11/22 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 13/16 βολές, 15 ριμπάουντ (9+6), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ.

Ολυμπιακός: 11/18 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 5/10 βολές, 17 ριμπάουντ (11+6), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν το κλειδί στην άμυνα…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με διαδοχικά εύστοχα σουτ και απέκτησε για πρώτη φορά το +8 ως προβάδισμα (43 – 51). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε με 2 τρίποντα και έφτασε συνολικά τα 8.

Οι γηπεδούχοι στο 5΄έβγαλαν αντίδραση με οκτώ σερί πόντους, με τον Μπέικον να έχει δύο εύστοχα τρίποντα σε 1:30” (51 – 53). Ο Γουόκαπ ήταν ένας από τους θετικούς παράγοντες στο σημερινό παιχνίδι του Ολυμπιακού είχε 9 πόντους (με 3/4 σουτ και 1/1 βολή) και 6 ασίστ (51 – 58).

Στα 3’55” για το τέλος της τρίτης περιόδου, η Μονακό συμπλήρωσε τα ομαδικά φάουλ . Όλα κυλούσαν καλά για τον Ολυμπιακό, που έπρεπε να παίξει με καθαρό μυαλό, να ρίξει το τέμπο και να έχει καλές αποφάσεις στην επίθεση, στην εκτέλεση, Οι ερυθρόλευκοι με τη άμυνα τους έβγαλαν  τον Μάικ Τζέιμς εκτός ρυθμού και έκλεισαν την 3η περίοδο με +13 (58 – 71).

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Τελική ευθεία…

Ο φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίζουν…  με καθυστερήσεις, δεν είναι εύστοχοι κάτι  το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Μονακό (64 – 73). Ο Παπανικολάου έμεινε στον πάγκο με τέσσερα φάουλ, η απουσία του ήταν αισθητή στο παρκέ.

Ο Κώστας Σλούκας στο 4΄ έκανε λάθος στον αιφνιδιασμό κι αμέσως μετά χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (69 – 74). Στα 5’29” για το τέλος ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρεώθηκε με με τεχνική ποινή.

Στο πιο κρίσιμο σημείο της βραδιάς ο Σλούκας έκανε ένα βήμα μπροστά με 4 σερί πόντους σε μερικά δευτερόλεπτα (69 – 78). Στα 35.7” για το τέλος ο Τζέιμς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, βολές για τον Βεζένκοβ (60 – 83). Ο Ολυμπιακός απάντησε στο μπρέικ της Μονακό στο Game 2 και πήρε ΜΕΓΑΛΗ νίκη στη Salle Gaston Medecin με 83 – 87.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 8 (2/5 τρίποντα, 2 λάθη), Μπέικον 23 (4/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 0/2 βολές), Βέστερμαν (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 15 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 9 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουαταρά, Άντζουσιτς 3 (1/6 σουτ, 1/2 βολές, Χολ 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 13 (0/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Ντόρσεϊ 11 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 21 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 17 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Πρίντεζης, Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Ζαν Σαρλ 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ.

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…