Κεντρική Ψαγμένα Μονακό – Ολυμπιακός 78 -77: Είχε την ευκαιρία αλλά… επιστρέφει στο ΣΕΦ

Μονακό – Ολυμπιακός 78 -77: Είχε την ευκαιρία αλλά… επιστρέφει στο ΣΕΦ

monaco olympiacos e1651265935750 jpg

Σε ένα παιχνίδι «θρίλερ» όπου ο Ολυμπιακός με τον Κώστα Σλούκα και με τον τρόπο που έπαιξε είχε την ευκαιρία να προκριθεί στο Final Four ηττήθηκε απο την Μονακό με 78 – 77.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα επιστρέψουν στο ΣΕΦ όπου θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την Μονακό σε ένα παιχνίδι «ζωής και θανάτου» που θα στείλει τον νικητή στο Βελιγράδι.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με τσαγανό  άνοιξε η Μονακό την αναμέτρηση (4 – 0). Ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε από νωρίς πρωτοβουλίες, στις τρεις πρώτες κατοχές πήρε αυτός το σουτ στις δύο, ενώ στην άλλη έδωσε έτοιμο καλάθι στον Μοτιεγιούνας, που όμως αστόχησε εξ επαφής.

Έπειτα από τρεις άστοχες προσπάθειες στα 6μ75, ο Ολυμπιακός σκοράρει από την περιφέρεια με τον Παπανικολάου (4 – 3). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε άσχημα στο ματς με 0/3 τρίποντα και βιαστικές επιλογές, αλλά ο Κώστας Παπανικολάου πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Έβαλε 2 τρίποντα, έπαιξε 2 καταπληκτικές άμυνες και ανέβασε και την ψυχολογία του Ντόρσεϊ (13 – 15).

Στο 9΄η Μονακό με τον Τόμας κατάφερε να μειώσει την διαφορά (15 – 19). Η πρώτη περίοδος έληξε με ισοπαλία (19 – 19).

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:
Μινακό: 7/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ (όλα αμυντικά), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη.

Ολυμπιακός: 5/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 0/3 βολές, 7 ριμπάουντ (4+3), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ο Σλούκας απογειώνει τον Ολυμπιακό

Η δεύτερη περίοδος ως το 5΄κυλούσε πόντο – πόντο (27 – 28).Ο Πρίντεζης στο 5′ πέρασε στη θέση του Βεζένκοβ, για να δώσει μερικές ανάσες στον συμπαίκτη του που είχε κάνει απίθανη δουλειά. Η Μονακό είχε ευστοχήσει αρκετά δύσκολα σουτ και γενικώς έδειχνε πολύ έτοιμη (29 – 29).

Στα 5’54” για το τέλος της δεύτερης περιόδου, η Μονακό φτάνει στα πέντε ομαδικά φάουλ Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έχανε διαδοχικά σουτ από την περιφέρεια, έχοντας πλέον μόλις 20% από το τρίποντο (2/10). Από την άλλη, ο Ολυμπιακός σούταρε με 41.7% (5/12).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν (32 – 38).Στα 3’01” για το ημίχρονο, ο Σάσα Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ εξαιτίας του +6 του Ολυμπιακού από το τρίποντο του Σλούκα. Ο αριστερόχειρας γκαρντ έχει 7 πόντους με 1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές, μαζί με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 8’59” συμμετοχής.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό της Μονακό και να κλείσει το ημίχρονο με +4 (38 – 42).

Τα στατιστικά του Α΄ μέρους:
Μονακό: 11/15 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 10/10 βολές, 17 ριμπάουντ (14+3), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη.

Τα πάνω – κάτω…

Στην αρχή της 3ης περιόδου ο Φαλ ισοπέδωσε τη front line της Μονακό (41 – 49). Οι γηπεδούχοι στην πορεία με το πόδι πατημένο στο γκάζι έτρεξαν ένα σερί εννέα πόντων, με τον Τζέιμς να φτάνει τους 14 πόντους με 3/8 σουτ και 7/7 βολές (47 – 51),

Οι δύο σέντερ της Μονακό είχαν πρόβλημα με φάουλ ήδη από τα 6’50” για την 3η περίοδο Μετά τον Μοτιεγιούνας κι ο Χολ έφτασε στα τρία προσωπικά. Το ματς είχε πολλά πάνω κάτω, όμως ο Ολυμπιακός δεν έχανε την πρωτοπορία.

Ο Βεζένκοβ ήταν ψύχραιμος, δούλευε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, η είσοδος του Σλούκα νοικοκύρεψε το παιχνίδι (53 – 59). Στο 9 ‘ η Μονακό πήρε το πάνω χέρι, σημειώνοντας το (62 – 59). Η αμάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκλεισε την 3η περίοδο με 50 – 34.

Μονακό: 19/27 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 15/16 βολές, 26 ριμπάουντ (21+5), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη, 2 μπλοκ.

Ολυμπιακός: 16/27 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 8/14 βολές, 24 ριμπάουντ (17+7), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη.

Τελική ευθεία…

Ο Τόμας δημιούργησε μεγάλη ζημία στον Ολυμπιακό, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το παιχνίδι στα χέρια τους (70 – 64). Με το που γύρισαν από το τάιμ άουτ, οι ερυθρόλευκοι είχαν 2/2 τρίποντα με Γουόκαπ και Παπανικολάου (70 – 69).

Ο Παπανικολάου ήταν ο πρωταγωνιστής (76 – 74). Το παιχνίδι κυλούσε πόντο – πόντο (78 – 77).Στα 30.3” για το τέλος ο Παπανικολάου δίνει το τέταρτο ομαδικό του Ολυμπιακού.

Ο Σλούκας είχε την ευκαιρία να στείλει τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι, αλλά το σουτ που επιχείρησε με την ολοκλήρωση του σαρανταλέπτου κατέληξε στο «σίδερο». Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έστειλε (78 – 770τη σειρά με τον Ολυμπιακό σε Game 5, την (4/4/22) στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-42, 65-61, 78-77

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 4 (1/5 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέικον 21 (8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ασίστ, Βέστερμαν (0/2 σουτ), Τόμας 16 (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 5, Ουαταρά, Άντζουσιτς, Χολ 14 (5/6 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 18 (4/8 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 19 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Βεζένκοβ 17 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 1 (1/4 βολές), ΜακΚίσικ.

Περισσότερα σε Ψαγμένα

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…