Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 59 – 62: Με Μέικον πήρε την νίκη

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 59 – 62: Με Μέικον πήρε την νίκη

meikon e1649443988571 jpg

Η Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Ο Ντάριλ Μέικον με το εύστοχο 3πόντο του στο 0:5” πριν τη λήξη χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη με 59 – 62.

Η εικόνα του αγώνα:

Δυναμικά άνοιξαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι (5 – 2). Ο Παναθηναϊκός στην πορεία κατάφερε να ισοφαρίσει (7 – 7) και έπειτα να διπλασιάσει τη διαφορά (7 – 14).

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα των Παπαπέτρου , Παπαγιάννη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα, μαζί με έξι ασίστ και ένα λάθος. Η ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς άρχισαν να μειώνουν (15 – 18). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκλεισε την 1η περίοδο με +2 (20 + 22).

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Η Φενέρμπαχτσε έκλεισε την περίοδο με 5/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ (2-9), 4 ασίστ, 1 λάθος και τον Χένρι στους 10 πόντους. Ο Παναθηναϊκός είχε 7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ (6-2), 8 ασίστ, 1 μπλοκ, 2 λάθη και τον Έβανς στους 6 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός επέβαλε τον ρυθμό του και στην 2η περίοδο (25 – 32). Ο Παναθηναϊκός ήταν  σπουδαίος στο δίποντο, είχε 11/14, με τον Παπαπέτρου στους 15 πόντους (29 – 34). Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το Α΄ μέρος της αναμέτρησης με 32 – 38.

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος είχε  μια ενόχληση στον δικέφαλο μηριαίο του δεξιού του ποδιού. Δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και αύριο θα κάνει εξετάσεις στην Αθήνα.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου:

Η Φενέρμπαχτσε έκλεισε το πρώτο μέρος με 9/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 18 ριμπάουντ (12-6), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη, τον Χένρι στους 12 και τον Βέσελι στους 11 πόντους. Ο Παναθηναϊκός είχε 12/17 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 16 ριμπάουντ (11-5), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 6 λάθη και τον Παπαπέτρου στους 15 από 4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή.

ίδια ήταν η εικόνα και στην 3η περίοδο (41 – 44). Με Παπαπέτρου – Παπαγιάννη να ηγούνται και να καλύπτουν και το κενό του Σαντ-Ρος. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν τα πάνω – κάτω.

Κάκιστο ήταν το τελείωμα στην 3η περίοδο από τον Παναθηναϊκό. Η Φενέρμπαχτσε έτρεξε ένα 12-0 για να περάσει μπροστά, με τους πράσινους να μένουν στους έξι πόντους στο δεκάλεπτο. Η περίοδος έληξε με 49 – 44.

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς συνέχισε να χτυπά (54 – 48).  Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο 9 ΄’ άρχισε να μειώνει, ξανα μπαίνοντας στην αναμέτρηση (58 – 57). Ο Μέικον έβαλε το τελευταίο 3πόντο στο 0.5″ για το τέλος , και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του .

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 2 (6 ριμπάουντ), Χάζερ, Μαχμούτογλου 2 (1/9 σουτ), Σταρκς, Χένρι 16 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Πιερ 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρτελ, Βέσελι 20 (8/12 δίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φλόιντ 4, Πολονάρα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 12 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 14 (6/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Μποχωρίδης 2 (1/8 σουτ), Παπαπέτρου 21 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 2 (1/6 σουτ), Χουγκάζ, Έβανς 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 3 (1)

Ολυμπιακός: Ξεκινά η διάθεση των εισιτηρίων για τα ματς με Μπαρτσελόνα

Στη διάθεση του κόσμου από αύριο τα εισιτήρια με Μπερτσελόνα, ενημέρωσε η ΚΑΕ Ολυμπιακός. …