Κεντρική Ψαγμένα Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 80 – 94 : Εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs

Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 80 – 94 : Εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs

olympiacos e1648241311429 jpg

Η Βιλερμπάν υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό για τη 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σημείωσε μια μεγάλη νίκη με σκορ 80 – 94 εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της EuroLeague.

Η εικόνα

Οι Πειραιώτες κυνηγούν το «ροζ φύλλο» το οποίο θα τον φέρει ένα βήμα πιο κοντά στο πλεονέκτημα της έδρας ενόψει των πλέι-οφ της διοργάνωσης.

Η Βιλερμπάν παρατάχθηκε δίχως Τζέιμς Γκιστ, Βίκτορ Γουεμπανιάμα, Τσαρλς Καουντί, Πολ Λακόμπ και Γουίλιαμ Χάουαρντ, την ώρα που ο Ρέιμαρ Μόργκαν επέστρεψε στη δωδεκάδα μετά από πολύ καιρό. Ο λόγος πίσω από τη συγκεκριμένη απόφαση του Τι Τζέι Πάρκερ είχε να κάνει με το γεγονός πως το Σάββατο 26 Μαρτίου, η Βιλερμπάν δίνει κρίσιμο αγώνα με την Γκραβελίν για το Κύπελλο Γαλλίας.

Πριν από το τζάμπολ,  η Βιλερμπάν έδωσε στον Μουσταφά Φαλ το μετάλλιο του πρωταθλητή της περσινής σεζόν.

Οι αρχικές πεντάδες του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ. Οι συνήθεις πέντε δηλαδή στο παρκέ για την έναρξη της αναμέτρησης. Από την πλευρά της, η Βιλερμπάν είχε στο παρκέ τούς Οκόμπο, Τζοουνς, Νάιτ, Οσετκόφσκι και Φαλ.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση πολύ δυναμικά αφού στα πρώτα 2′ είχε 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο (2 – 7). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε από την αρχή της περιόδου το πάνω χέρι , έβγαζε καλές άμυνες και οδηγούσε τον Οκόμπο στο να πασάρει τη μπάλα (14 – 16).

Μετά το 3′ του αγώνα, η Βιλερμπάν σκοραρε κατά ριπάς από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι είχαν 5/7 τρίποντα , με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να βάζει το τελευταίο (21- 21) . Η πρώτη περίοδος έληξε με ισοπαλία 26 – 26.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου:

Βιλερμπάν : 4/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ (5+3), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη.

Ολυμπιακός: 7/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ (7+1), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη.

Απίστευτος Παπανικολάου..

Φωτιά είχε πάρει ο Κώστας Παπανικολάου στη 2η περίοδο (28 – 31), ο έμπειρός παίκτης είχε 3/3 τρίποντα. Ο Κώστας Σλούκας και ο Τόμας Ουόκαπ ήταν οι βασικοί δημιουργοί για τον Ολυμπιακό καθώς είχαν 6 απο τις 9 ασίστ.

Ο Ζακαρί Ρισασέ σκοράροντας απο τη γωνία,  χάρισε  στην ομάδα του το προβάδισμα (32 – 31). Ο Ντόρσεϊ δεν το άφησε να περάσει εύκολα και σημειώνοντας για τους Πειραιώτες το 33 – 35.  Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα  έπειτα κατάφερε να χτίσει το +7 (35 – 42). Κακό ήταν το τελευταίο 2′ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως διατηρούσε το προβάδισμα στο ημίχρονο (43-47).

Τα ομαδικά στατιστικά του Α’ μέρους:

Βιλερμπάν: 8/22 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 6/7 βολές, 14 ριμπάουντ (9+5), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη.

Ολυμπιακός: 15/22 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 18 ριμπάουντ (15+3), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.

Στο τιμόνι ο Τάιλερ Ντόρσεϊ

Ο Ντόρσεϊ ξεκίνησε ζεστός το δεύτερο μέρος, έβαλε το πρώτο σουτ για το 3ο δεκάλεπτο (47 – 50). Στα 6’55” για το τέλος της 3ης περιόδου, ο Μάρκος Νάιτ αντιμετώπισε πρόβλημα στον αριστερό αστράγαλο, μετά από προσγείωση για την εξασφάλιση ενός ριμπάουντ.

Η ομάδα του Τ. Τζ. Πάρκερ στα μισά του δεκαλέπτου άρχισε να μειώνει (51 – 52). Το +7 (43-50) έγινε -2 (56-54) μέσα σε 4’για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει νεκρά διαστήματα στην απόδοσή του.

Ο Σλούκας με τον Βεζένκοφ χάρισαν τα ηνία του σκορ ξανά στον Ολυμπιακό (58 – 59). Η αναμέτρηση κυλούσε πόντο – πόντο (64 – 63). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν, κλείνοντας την 3η περίοδο με 64 – 69.

Τα στατιστικά της 3ης περιόδου:

Βιλερμπάν: 13/32 δίποντα, 10/17 τρίποντα, 8/11 βολές, 21 ριμπάουντ (15+6), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

Τελική ευθεία..

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να «χτυπά» τους Γάλλους (74 – 80). Ο Ντόρσεϊ με τον Βεζένκοβ έβαλαν συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο 2′ επαναφέροντας στο +10 τον Ολυμπιακό στα 3’44” για το τέλος της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε μια τεράστια νίκη με σκορ 80 – 94.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μόργκαν 12 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Τζόουνς 4 (2/7 σουτ), Ντιό 6 (2/5 τρίποντα), Νάιτ 7 (1), Ρισασέ 7 (1), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Οσετκόφσκι 11 (1), Λάιτι (0/2 δίποντα), Στραζέλ 16 (5/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 7 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 21 (6/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές), Σλούκας 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2, Βεζένκοβ 18 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 2 (1/4 σουτ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 11 (3/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 4.