Κεντρική Διεθνή Eurocup Τσεντεβίτα – Προμηθέας 98-84: Χαμένος στην τοποθεσία «Λουμπλιάνα»

Τσεντεβίτα – Προμηθέας 98-84: Χαμένος στην τοποθεσία «Λουμπλιάνα»

Τσεντεβίτα

Η Τσεντεβίτα επικράτησε σχετικά άνετα του Προμηθέα με 98-84 στη Λουμπλιάνα. Η ομάδα των Όγκαστ και Φέρελ έκοψε με μιας τα όνειρα που έκαναν οι Πατρινοί μετά και τη νίκη επί της Ουλμ.

Πρώτος σκόρερ από τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Πουλέν με 22 πόντους. Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Γκραντ και Αγραβάνης, έχοντας από 18 πόντους έκαστος.

Κυρίαρχη από την αρχή μέχρι το τέλος η Τσεντεβίτα

Η Τσεντεβίτα μπήκε στον αγώνα με σκοπό να κυριαρχήσει από την αρχή. Η Σλοβενική ομάδα, με όπλο την άμυνά της, αλλά και επιθετική αιχμή τον Πουλέν προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 27-15.

Ο Προμηθέας από την άλλη έκανε προσπάθεια να αντιδράσει. Ωστόσο οι Πατρινοί πληγώθηκαν από την άμυνά τους. Έτσι αν και μείωσαν στους 5 πόντους, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 48-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η σλοβενική ομάδα κυριολεκτικά «ξεσάλωσε». Η Τσεντεβίτα σημείωσε 36 πόντους ενώ δέχθηκε μόλις 15 και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 84-58, με τη διαφορά να λαμβάνει τη μέγιστη τιμή της από περίοδο σε περίοδο.

Με την υπόθεση νίκη να έχει τελειώσει οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι πιο ουσιαστικό από το να μειώσουν τη διαφορά μέχρι το τελικό 98-84.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 84-58, 98-84.

Τσεντεβίτα (Γκόλεματς): Πούλεν 2 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Φέρελ 16 (2/3 τρίποντα), Ντούστσακ 2, Μούριτς 2, Όγκαστ 19 (8/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλάζιτς 14 (2), Χόντζιτς 3 (1), Σκούκα, Όμιτς 4 (5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντοβάνοβιτς 4 (4 ριμπάουντ), Χάμποτ 2.

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Ρέι 10 (0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκραντ 18 (8/11 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκάντι 14 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αγραβάνης 18 (5/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σίμπσον 5 (1), Άντριτς 6 (2), Βασιλείου 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Τσεντεβίτα: 25/38 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/23 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 24/47 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 12/16 βολές, 26 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 μπλοκ.